Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Pitomý úsměv' prezidenta se stal hitem francouzského internetu

Prezident Hollande se usmívá pod nápisem "Dnes se vracíme" (do školy) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Hollande se usmívá pod nápisem "Dnes se vracíme" (do školy) |

Stovky oficiálních portrétů nemohou vyvolat stejně bouřlivou reakci jako jediná nepovedená fotka. Přesvědčil se o tom i francouzský prezident François Hollande. Snímek, na němž prezidentovu tvář 'zdobí' bizarní grimasa, okamžitě obletěl internet a vyvolal záplavu škodolibých reakcí.

Hollande v den zahájení školního roku navštívil školu v Denain a patrně se snažil rozesmát žáky, kteří se vrátili po prázdninách do lavic. Netušil však, že jeho grimasu zachytí fotograf a snímek se stane hitem sociálních síti.

Prezident Hollande s grimasou klauna

Prezident Hollande a jeho klaunská grimasa

Fotografie kolovala po Twitteru a uživatelé přidávali veselé komentáře jako: "Tady je nový oficiální portrét Françoise Hollandea. Prosím, vyvěste ho na radnicích!". Nebo další, které se trefovaly do politických témat. "Jak jen jim mám říct, že půjdou do důchodu až v 80?"  

Jiný uživatel poznamenal, že žádný zásah Photoshopu nepomůže prezidentovi k tomu, aby na fotce vypadal byť jen minimálně inteligentně.

Servítky si nebrala ani francouzská média, která psala, že prezident kvůli svému "pitomému úsměvu" vypadá jako klaun.

ČTĚTE TAKÉ:

Efekt Streisandové

Snímek uveřejnila i francouzská agentura AFP, která dodává obsah nejvýznamnějším médiím po celém světě. Původní popisek zněl: "Hollande se usmívá při návštěvě školy Denain Michelet, kde se účastnil diskuze o reformě školních osnov."  

Za pár hodin však vyhodnotila, že fotografie je pro hlavu státu nevhodná a z nabídky ji stáhla. Zároveň požádala své zákazníky, aby ji nepoužívali. Tento krok hned vzbudil podezření, jestli se do situace nevmísil Elysejský palác, který chtěl zabránit posměškům. AFP je totiž zčásti financovaná státem.

Takové nařčení však odmítl jak prezidentský úřad, tak vedení agentury. "Rozhodli jsme se fotografii stáhnout, protože jsme si uvědomili, že nepřináší žádnou zpravodajskou hodnotu," řekl ředitel zpravodajství Philippe Massonnet.

Agentura následně zveřejnila jiný snímek ze stejné akce, kde prezident vypadá méně komicky. Faktem však zůstává, že právě rozhodnutí fotku stáhnout významně přispělo k její popularitě. Jasný efekt Streisandové, shodla se francouzský tisk.

CO ZNAMENÁ EFEKT STREISANDOVÉ?

Označení efekt Streisandové se používá pro sociální fenomén, kdy snaha zablokovat již zveřejněnou informaci vede naopak k jejímu masivnímu rozšíření, v drtivé většině případů prostřednictvím internetu.

Název je odvozen z kauzy týkající se americké herečky a zpěvačky Barbry Streisandové. V roce 2003 byla na internetu publikována letecká fotografie jejího sídla a Streisandová se tehdy jejího stažení snažila dosáhnout žalobou. Neúspěšně. Ba co víc - v důsledku aféry se snímek naopak stal mnohonásobně známější.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...