Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Shrnutí: Co obsahuje plán Evropské unie na pomoc uprchlíkům

Svět

  18:20
Evropská komise ve středu zveřejnila svou Agendu pro migraci. Soubor krátkodobých a střednědobých opatření má být odpovědí EU na současnou mimořádnou migrační vlnu z Afriky a Blízkého východu. Nejspornější částí, se kterou nesouhlasí česká vláda, je návrh kvótového systému k rozmísťování azylantů. Strategie je však širší. Plán se dělí na čtyři okamžité a čtyři dlouhodobější reakce.

Evropská unie (ilustrační foto) foto: Reuters

Okamžitá reakce:

1) Posílení možností reagovat a zachraňovat životy na přímo na moři

Znásobení prostředků pro operace Triton a Poseidon. Jedná se o námořní operace evropské agentury Frontex. Triton se týká Středozemního moře v okolí italských břehů, menší Poseidon oblasti řeckých ostrovů v Egejském moři.

Na věci se už v dubnu shodl mimořádný summit EU, země osmadvacítky tehdy slíbily lodě, letouny i peníze.

2) Okamžitá pomoc zemím EU, které příliv uprchlíků přestávají zvládat 

Tato pomoc vyplývá ze Smlouvy o fungování Evropské unie, kde se píše, že pokud se některé členské státy ocitnou v nouzi v důsledku náhlého přílivu uprchlíků, může Rada na návrh Evropská komise přijmout ve prospěch dotyčných členských států dočasná opatření.

Komise do konce května navrhne dočasný mechanismus přerozdělování lidí mezi členskými zeměmi EU. Státy se budou podílet různými procenty podle počtu obyvatel, výkonu ekonomiky, míry nezaměstnanosti a dalších parametrů. Výjimku z nouzového plánu má Dánsko. Velká Británie a Irsko se v souladu se svými výjimkami mohou rozhodnout, zda se hodlají podílet či ne.

3) Nový program přijetí osob ze třetích zemí, které jednoznačně potřebují mezinárodní ochranu. Návrh komise předloží do konce května, týkat se má 20.000 osob.

4) Posílit evropskou obrannou a bezpečnostní politiku ve Středozemním moři. Cílem je rozbít pašerácké sítě a bojovat proti pašování lidí v souladu s mezinárodním právem.

Diskutovat by o tom ní měli už v pondělí ministři zahraničí EU, spuštění by mohl schválit unijní summit na konci června.

Dlouhodobější opatření:

1) Snižování atraktivity nelegální migrace

Posílit by se měla úloha agentury Frontex  při navracení těch, kteří na azyl v EU nemají nárok. Komise plánuje z pašování lidí udělat  zločin „s vysokým rizikem a nízkým ziskem“. Řešit by se měly příčiny migrace a to prostřednictvím rozvojové spolupráce a humanitární pomoci. Chce posílit role delegací EU v Egyptě, Alžírsku, Maroku, Tunisku, Nigeru, Senegalu, Súdánu, Turecku, Pákistánu, Libanonu a Jordánsku. Tam bude zřízena funkce pracovníků EU odpovědných přímo za problematiku migrace.

2) Zlepšení ochrany a správy hranic 

Posílení úlohy a kapacity agentury Frontex při zabezpečování hranic i případné záchraně lidských životů - Pomoc třetím zemím, aby lépe zvládaly ochranu svých vlastních hranic - Možné sdružování některých funkcí pobřežních hlídek na evropské úrovni.

 3) Silná společná azylová politika

Komise chce zavést společný evropský azylového systému. Bude prosazovat systematické zjišťování totožnosti a snímání otisků prstů.

Mechanismus, v němž je zapojena EU, Norsko, Island, Lichtenštejnsko a Švýcarsko, určuje stát, který projednává žádost o mezinárodní ochranu a rozhoduje o ní, ať už je žádost podána v kterékoliv ze zemí.

 4) Nově pojatá legální migrace

Protože v Evropě trvá demografický pokles, bude se EU snažit zachovat atraktivitu EU jako destinace pro legální migraci. V tom by měla pomoci snaha maximalizovat výhody pro jednotlivce i pro země původu, například zlevnění, zrychlení a lepší zabezpečení převodů finančních prostředků migrantů.

Autor: