3. listopadu 2016 11:35, aktualizováno  12:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Platí brexit? Odchod z EU musí schválit parlament, rozhodl soud

Britská premiérka Theresa Mayová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová. | foto: ČTK/AP

LONDÝN Britská vláda potřebuje ke spuštění procesu vedoucího k odchodu z Evropské unie souhlas parlamentu, rozhodl ve čtvrtek příslušný soud. Zároveň kabinetu přiznal právo se proti verdiktu odvolat, informovala agentura Reuters.

Ministr obchodu Liam Fox podle BBC zdůraznil, že kabinet je „odhodlán respektovat výsledky (červnového) referenda“, v němž se Britové vyslovili pro odchod z evropského bloku.

Čtvrteční rozhodnutí je podle agentury AP ranou pro vládu premiérky Theresy Mayové, která chce aktivovat článek 50 lisabonské smlouvy o fungování EU a zahájit rozhovory o odchodu z EU do konce března 2017.

Právník vlády sdělil agentuře Reuters, že nejvyšší soud si již pro jednání o této věci vyčlenil termín od 5. do 8. prosince.

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že soudní výnos podle něj zdůrazňuje okamžitou potřebu přenést debatu o podmínkách vyjednávání na půdu parlamentu.

Šéf liberálních demokratů Tim Farron verdikt uvítal s tím, že Britové by měli dostat šanci vyslovit se ke konečné dohodě o brexitu. „Měli by dostat příležitost říct ne nezodpovědnému ́tvrdému ́ brexitu, který ohrožuje naši ekonomiku a pracovní místa“.

Farage hrozí návratem

Rozhodnutí soudu komentoval také přechodný předseda euroskeptické strany Nigel Farage. Varuje, že současná situace povede Británii k ‚polovičnímu‘ brexitu.

„Část poslanců všech stran teď říká, že bychom měli zůstat v jednotném trhu a přispívat dál do unijního rozpčtu. Můžeme být na začátku procesu, který vyústí v zradu 17 milionů britských občanů,“ řekl Farage s poukazem na počet lidí, kteří v referendu hlasovali pro odchod z EU.

Referendum o členství v EU rozdělilo britskou veřejnost
Především mladí Britové protestují proti výsledku referenda

Prohlásil také, že pokud k úplnému odchodu Británie z Evropské unie nedojde do jara 2019, vrátí se naplno do politiky.

Komentátoři britských médií varují, že čtvrteční vývoj situace může vyústit i v předčasné parlamentní volby. Stoupenci tábora pro setrvání v EU v britském parlamentu podle expertů budou argumentovat, že dolní komora není připravena rozhodnout o brexitu, dokud nebude její situace konsolidovaná.

Aktivisté, kteří záležitost dali k soudu, argumentovali tím, že takzvaným brexitem přijdou Britové o některá práva, například o právo volného pohybu v rámci členských zemí, a to se podle nich nemůže stát bez souhlasu parlamentu.

fasJakub Fajnor, ČTK