3. února 2018 12:41, aktualizováno  14:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Itálii střílel z auta do lidí tmavé pleti člen protiimigrační strany. Když ho zatýkali, hajloval

Luca Traini loni kandidoval v italských komunálních volbách za protiimigrační... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luca Traini loni kandidoval v italských komunálních volbách za protiimigrační... | foto: ČTK

MACERATA/PRAHA Po středoitalském městě Macerata jezdil v autě ozbrojenec a střílel do lidí. Agentura Reuters s odvoláním na televizi RAI napsala, že si střelec vybíral lidi tmavé pleti. Zraněných je celkem šest. Policie po dvou hodinách zadržela podezřelého, který pocházel z této oblasti. Je jím Ital bílé pleti původem z Maceraty.

Útočník jezdil v černé Alfě Romeo 147 a z okýnka střílel do lidí. Podle informací místních médií zasáhl šest osob, jedna z nich je zraněna vážně. Poraněná je nejméně jedna žena, všichni jsou cizinci.  Podle médií jsou zranění migranti z Afriky. Podezřelý jednal sám, čin plánoval dopředu, řekl ministr vnitra. Skutek podle něj zjevně nese stopy rasové nenávisti.

„Jel v autě, a když viděl nějaké barevné lidi, tak po nich vystřelil,“ citovala agentura Reuters jednoho z místních obyvatel. Italský deník La Repubblica zveřejnil svědectví mladého Nigerijce, který z útoku vyvázl. „Byl jsem s jednou ženou a jedním klukem. Slyšeli jsme přinejmenším tři výstřely a schovali jsme se na radnici. Při útěku ale byla (žena) zasažena do hrudi, muž do krku, já jsem se zachránil,“ řekl muž. 

Podezřelý byl napojen na extrémistické strany

Podezřelým je 28letý Luca Traini, který loni za Ligu severu neúspěšně kandidoval v italských komunálních volbách a který dosud nebyl trestán. Policie jej zadržela zahaleného do italské vlajky, když zdravil fašistickým pozdravem a volal „Viva l´Italia!“ (Ať žije Itálie) před místním památníkem padlým vojákům, uvedla ANSA. Při zatčení nekladl odpor. V jeho autě poté policisté našli pistoli. Podle deníku Corriere della Sera byla typu glock a Traini na ni měl povolení.

ANSA také citovala přátele podezřelého, podle nichž byl muž dříve napojen na extremistické strany, například na neofašistickou Novou sílu (Forza Nuova, FN).  

Incident se podle agentury Reuters stal poté, co bylo v Maceratě ve středu ve dvou kufrech objeveno tělo osmnáctileté Italky Pamely Mastropietrové. Dívka dva dny předtím opustila komunitu, kde se léčila z drogové závislosti. V souvislosti s její smrtí byl zatčen 29letý nigerijský migrant. Auto se podle Reuters pohybovalo právě i v prostoru, kde byly nalezeny rozřezané dívčí ostatky. „Může tu být souvislost,“ řekl k tomu starosta Carancini.

Luca Traini loni kandidoval v italských komunálních volbách za protiimigrační...
Italský policista si fotí místo střelby.

Pachatel střílel na několika místech města z projíždějícího vozu Alfa Romeo. Starosta Maceraty ležící asi 200 kilometrů východně od Říma vyzval po zahájení střelby obyvatele, aby do odvolání zůstali ve svých domovech. Školáci, kteří mají sobotní vyučování, měli zůstat ve školách a zastavena byla městská doprava, uvedla agentura AP. Zákaz vycházení byl mezitím zrušen.

Itálii čekají 4. března parlamentní volby. Proticizinecké nálady jsou klíčovým tématem kampaně, připomněla agentura AP.

Kulka, kterou vystřelil útočník v Maceratě.

Italští politici střelbu na lidi černé pleti v Maceratě  odsoudili

Podle premiéra Paola Gentiloniho nenávist a násilí Italy nerozdělí. Předsedové protiimigračních stran Liga severu a Bratři Itálie čin sice odsoudili, zároveň ale varovali před imigrací, která je podle nich příčinou střetu Italů s cizinci. 

„Nenávist a násilí nás nedokážou rozdělit,“ řekl premiér Gentiloni. Italy vyzval, aby se postavili proti hrozící spirále násilí. „Kruté zločiny a kriminální chování budeme potírat a trestat, takový je zákon,“ dodal člen Demokratické strany (PD), kterou do březnových voleb vede bývalý předseda italské vlády Matteo Renzi. Ten na facebooku apeloval na politiky, aby z incidentu nedělali téma v předvolebním boji.

Právě sídlo Renziho Demokratické strany v Maceratě se podle italských médií stalo jedním z terčů střelce.

Předseda Ligy severu (LN) Matteo Salvini střelbu stejně jako premiér Gentiloni a předseda PD Renzi odsoudil. „Doufám, že brzy vyhrajeme volby, abychom Itálii vrátili bezpečnost,“ řekl ale také v reakci na střelbu. Neřízená migrace podle Salviniho vede ke střetům Italů s cizinci.

K politikům, kteří střelbu odsoudili, se přidala i Giorgia Meloniová, předsedkyně protiimigrační strany Bratři Itálie, která spolu se Salviniho Ligou severu a stranou Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho tvoří předvolební koalici. Zároveň Meloniová varovala před zhoršující se bezpečností v Itálii. „Italové musí znovu důvěřovat svému státu, který jim zaručuje bezpečnost, pořádek a zákonnost,“ uvedla.

Obavy z šíření nenávisti ve společnosti vyjádřila místní muslimská komunita. „Pociťujeme hlubokou obavu nad nebezpečnou atmosférou kolem migrantů a občanů s kořeny v zahraničí,“ uvedl předseda Komunity arabského světa v Itálii (Co-mai) Foad Aodi.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky