Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Policisté zabili ‚Dallaského snipera‘ za pomoci robota s výbušninou. Souzeni nebudou, rozhodla porota

Svět

  5:00
DALLAS/PRAHA - Velká porota v texaském Dallasu ve středu rozhodla, že policisté, kteří použili robota jako smrtící zbraň proti útočníkovi, nebudou souzeni. Střelec zabil v červenci roku 2016 pět policistů a zabarikádoval se v budově univerzity. Policisté ho zneškodnili až v unikátní akci za pomoci výbušniny umístěné na robotovi.

Dallaský policista na hlídce po střelbě. foto: Reuters

„Schválil jsem to a za stejných okolností bych to udělal zase,“ uvedl v červenci roku 2016 tehdejší šéf dallaské policie David Brown pro CNN. Po hodinách neúspěšného vyjednávání vydal rozkaz k zabití střelce Micaha Johnsona, který usmrtil pět policistů.

Střelec byl podle vyšetřovatelů zabarikádovaný v místnosti, kde by bylo složité a velmi riskantní jej zneškodnit „tradičními“ metodami. Do místa tak policie vyslala robota s přibližně půl kilogramem trhaviny C4, kterou pyrotechnici na dálku odpálili a tím vraha policistů zneškodnili.

Vrah policistů mu prostřelil i hlavu, podle lékařů měl zemřít do pár hodin. ‚Šerif‘ už rok bojuje

Soud, který měl posoudit oprávněnost použití robota jako smrtící zbraně, ve středu potvrdil správnost rozhodnutí šéfa policie a nebude tak proti němu, ani jeho podřízeným vedeno soudní řízení. Informoval o tom server NBC.com.

Podle soudkyně Faith Johnsonové chodil útočník pravidelně na léčení léčen kvůli depresím, halucinacím poté, co se vrátil z Afghánistánu. Není však jasné, jaké další důkazy vedly k rozhodnutí poroty. 

Případ byl podstoupen velké porotě, jelikož se jednalo o vyšetřování oprávněnosti zákroku policistů. 

Na policisty v americkém Dallasu zaútočila skupina mužů.
Jeden z podezřelých z útoku na policisty v Dallasu dál střílí na policii v...

K tragédii v Dallasu došlo při pochodu proti policejnímu násilí na Afro-američanech. Útočník Johnson zasáhl střelami celkem 14 lidí, z toho 12 policistů. Pět nich na místě zemřelo.

Velitel dallaské policie Brown byl již tehdy přesvědčen, že Johnson by ublížil dalším jeho podřízeným, kdyby váhal s použitím robota, ke kterému byly připevněny trhaviny. Za výsledek akce tehdy přijal plnou osobní odpovědnost.

Policisté s útočníkem dvě hodiny vyjednávali, to ale k ničemu nevedlo. Útočník se vyjednavačům posmíval a vyptával se, kolik policistů střelbou celkem zasáhl.

Vyslání robota v USA už vyvolává diskuzi o etických a právních otázkách takového rozhodnutí. Portál Popular Science uvedl, že americká policie už několikrát použila robota k tomu, aby dostala pachatele z jeho skrýše, robot při tom ale zřejmě nikdy nezabíjel.

Autor: