Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po letech soudních sporů má Belgie novou princeznu. Je jí nemanželská dcera bývalého krále Alberta II.

Umělkyně Delphine Boëlová se svojí dcerou v roce 2008. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umělkyně Delphine Boëlová se svojí dcerou v roce 2008. | foto: Wikimedia/Luc Van Braekel/(CC BY 2.0)

Brusel Belgie má od čtvrtka novou princeznu. Stala se jí Delphine Boëlová, nemanželská dcera bývalého krále Alberta II. Dvaapadesátiletá sochařka se kvůli uznání otcovství soudila od roku 2013. Bývalý panovník teprve letos v lednu přiznal, že je biologickým otcem Boëlové. Nyní bruselský odvolací soud rozhodl, že ženě patří titul belgické princezny, informoval server RTBF.

Boëlová bude napříště používat příjmení svého biologického otce, který pochází z původem německé sasko-kobursko-gothajské dynastie. Bude se tedy jmenovat Delphine de Saxe-Cobourg-Gotha. Tituly princezna a princ budou mít i obě její děti: Joséphine a Oscar. Před jmény budou mít všichni zkratku SAR, tedy Jeho či Její královská Výsost.

Podle právního zástupce má Boëlová radost z rozhodnutí soudu, „které ukončilo dlouhý proces, jenž byl pro ni i její rodinu obzvlášť bolestivý“. „Vítězství u soudu nemůže nikdy nahradit otcovskou lásku, ale nabízí pocit, že bylo spravedlnosti učiněno zadost,“ dodal Marc Uyttendaele.

Sochařka od roku 2013 soudně usilovala o to, aby bývalý belgický král Albert II. uznal, že je jejím biologickým otcem. Předtím se pokoušela dosáhnout uznání otcovství dohodou, ale neúspěšně.

Žena od počátku pře tvrdila, že její matka, baronka Sybille de Selys Longchampsová, měla s králem v 60. a 70. letech minulého století poměr, a ona se z něj narodila. Albert byl přitom od konce 50. let ženatý a jeho manželka Paola mu v letech 1960, 1962 a 1963 porodila tři děti.

Nyní 86letý Albert II. se stal králem v roce 1993 po smrti svého staršího bratra Baudouina I. V roce 2013 abdikoval ve prospěch nejstaršího syna Philippa. Albert dlouhodobě odmítal, že by byla Boëlová jeho nemanželskou dcerou. Loni v květnu se ale na základě rozhodnutí soudu podrobil testu otcovství. Jinak mu hrozila pokuta 5000 eur (134 000 Kč) denně do doby, než vzorek DNA poskytne. Letos v lednu pak bývalý král pod tlakem důkazů uznal, že je biologickým otcem Boëlové.

Belgická média upozorňují, že nová princezna nezíská jako nemanželská dcera krále místo v pořadí nástupnictví na trůn. Po smrti Alberta II. by ale mohla dostat část dědictví z jeho osobního majetku. Právníci Boëlové během dlouhého procesu tvrdili, že se jejich klientka s králem nesoudí kvůli penězům. Upozorňovali, že Jacques Böel, který ji jako otec vychoval, byl bohatý průmyslník.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!