Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Belgie může již nyní stát na počátku druhé vlny koronavirové epidemie, varoval tamní přední virolog

Svět

  22:05
Brusel/Paříž - Přední belgický virolog Mark Van Ranst v pátek varoval, že jeho země je možná na začátku druhé vlny epidemie covidu-19. Počet nových případů za týden tam totiž vzrostl o 32 procent. Belgie přitom má v poměru k počtu obyvatel po San Marinu nejtragičtější bilanci pandemie v Evropě, 9795 mrtvých. Výraznější nárůst počtu nových případů hlásí také turisty hojně navštěvovaný region Bretaň na severozápadě Francie.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Petra Burešová a Jarda Jun

Roušky v Česku a v Evropě. Ověřte si, kde si je aktuálně musíte nasadit

V týdnu od 7. do 13. července činily denní počty nově nakažených v průměru 114,7, což bylo o 32 procent více než v předchozím týdnu. „Tváří v tvář těmto číslům musíme říct, že jsme na počátku druhé vlny,“ řekl expert Van Ranst rozhlasové stanici VRT. V době kolem vrcholu pandemie na jaře však Belgie, počtem obyvatel srovnatelná s Českou republikou, hlásila až 1600 nově nakažených denně.

Reprodukční číslo viru v Belgii poprvé od 4. dubna opět přesáhlo kritickou hranici jedna, což znamená, že jeden nakažený covidem-19 v průměru infikuje jednoho dalšího člověka.

Nejvíce případů nákazy koronavirem je v USA, z Evropy v Británii. Milionovou hranici překonala Indie

Belgická ministryně zdravotnictví Maggie de Blocková v pátek řekla, že „čísla zcela zřejmě nejsou dobrá“, a vyzvala Belgičany k dodržování pravidel sociálního distancování.

Na Twitteru však také Van Ranst zdůraznil, že zatímco dříve se dařilo zachytit jeden z deseti skutečných případů, nyní je to zhruba jeden ze tří. Zároveň v pátek virolog řekl, že nynější nárůsty jsou více lokální než při původním propuknutí epidemie.

Také mluvčí belgického ministerstva zdravotnictví Yves Ban Laethem řekl rozhlasové stanici RTFB, že jde o lokální problém v provinciích Západní Flandry, Antverpy a Limbursko. V úterý dokonce Belgie poprvé od 10. března nehlásila žádného dalšího zemřelého člověka s covidem-19.

Španělsko hlásí nejvyšší přírůstek nakažených od května, Francie od příštího týdne rozšíří rouškovou povinnost

Reprodukční číslo znepokojivě vzrostlo také ve francouzské Bretani. Mezi 10. a 14. červencem tam poskočilo z 0,92 na 2,62, vyplývá z pátečních vládních dat. I ve Francii, kde si dosud pandemie vyžádala přes 30 000 obětí, jsou prudší nárůsty tentokrát záležitostí některých oblastí zejména na západě a jihu země. Kupříkladu v departementu Mayenne na západě připadá na 100 000 obyvatel téměř 53 případů nákazy, zatímco v celé Francii jde v průměru o 4,3 případy na 100 000 obyvatel, uvedl list Le Figaro na svém webu. V obavách ze zhoršení situace Francie od příštího týdne zavádí všeobecnou povinnost nošení roušek ve vnitřních veřejných prostorech.

Francie v pátek ohlásila 836 nových případů a 14 úmrtí během uplynulých 24 hodin, čímž celková bilance vzrostla na 174 674 případů nákazy od začátku epidemie a 30 152 úmrtí. Na jednotkách intenzivní péče zůstává 477 pacientů ve vážném stavu, uvedl Le Figaro. V Belgii bylo až dosud zjištěno 63 238 případů nákazy, které 9795 lidí podlehlo, napsal portál La Libre.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...