Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po Moderně o třetí dávce vakcíny uvažuje i Pfizer. Prý dokáže okamžitě reagovat na nové mutace covidu

Vakcína americké farmaceutické společnosti Pfizer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína americké farmaceutické společnosti Pfizer. | foto: Courtesy of University of Maryland School of MedicineČTK

PAŘÍŽ Vedení americké farmaceutické společnosti Pfizer v úterý oznámilo, že pracuje na variantě vakcíny, která by zahrnovala i třetí dávku oproti nynějším dvěma. Navazuje tak na jiného výrobce, společnost Moderna, která jakousi povzbuzovací dávku oznámila tento týden. Šéf Pfizeru zároveň uvedl, že společnost je připravena okamžitě reagovat na jakoukoliv mutaci koronaviru.

O povzbuzovací třetí dávce hovořila už v pondělí společnost Moderna, teď se přidává i americký Pfizer. „Pokaždé, když se objeví nová varianta viru, měli bychom být schopni okamžitě otestovat, zda je naše vakcína účinná i proti ní. Pokud ne, velmi rychle vždy vytvoříme třetí dávku vakcíny. Ta bude jakousi malou vakcínou,“ uvedl generální ředitel společnosti Albert Bourla pro agenturu Bloomberg. Ta dodává, že třetí dávka zároveň samozřejmě znamená potenciální komplikace a další nutnost, aby lidé chodili ven. 

Bourla zároveň řekl, že koronavirus pravděpodobně nikdy nezmizí, vyskytovat se bude i nadále jako třeba klasická chřipka a lidé se podle něj budou muset každý rok nechat očkovat. Potenciální nutná třetí dávka by mohla způsobit způsobit v mnohých zemích rozklad tamních národních očkovacích strategií. V Česku už je v současnosti nedostatek vakcíny.  

Vakcína proti koronaviru od společnosti Pfizer.
Potencionální vakcína na covid.

Ministerstvo zdravotnictví dokonce při jednání se zástupci krajů doporučilo, aby bylo kvůli výpadkům dodávky vakcíny na dva týdny přerušeno podávání první dávky a pozastaveny rezervace k očkování, sdělila mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Ministr Jan Blatný (za ANO) k tomu ale později České televizi řekl, že podle něj není situace s nedostatkem vakcín tak vážná, aby bylo třeba očkování úplně přerušit.

Přitom právě společnost Pfizer je v současnosti hlavním dodavatelem vakcíny do Česka. „My samozřejmě máme 31 očkovacích center. To jsou příjemci vakcín od společnosti Pfizer a oni to dále předávají do dalších očkovacích míst. Tedy samozřejmě zvolily různou strategii,“ řekl premiér Andrej Babiš pro server iDnes.cz k nepřehledné situaci.  

Firma Pfizer/BioNTech od minulého týdne zhruba o pětinu snížila počty dávek, které do Česka dodává. Chce výrobní kapacity navýšit, uzavírá smlouvy o využití jejich kapacit s dalšími farmaceutickými firmami. Omezení má trvat zhruba do poloviny února, pak firma dodávky vyrovná a v dalších měsících navýší.

Odpovědnost podle něj je na krajích. „Někteří dokonce očkovali i městské strážníky nebo hasiče. Takže je to na nich, aby si to zorganizovali tak, aby zkrátka byli schopni naočkovat druhou dávku, která má být podle doporučení ministerstva zdravotnictví na 28 den. Samozřejmě náš zájem a naše preference jsou, aby očkovaly seniory nad osmdesát let,“ dodal premiér. O případné třetí dávce zatím v Česku nikdo nehovořil.

Účinná proti všem variantám koronaviru?

Společnosti Pfizer i Moderna si stojí za svým, že jejich vakcíny jsou účinné i proti všem dosud známým mutacím koronaviru, především těm z Velké Británie a Jihoafrické republiky.

Testy in vitro, tedy v umělých podmínkách laboratoře, „neprokázaly nutnost vzniku další vakcíny pro boj s šířícími se mutacemi“, uvádějí společnosti, které „nadále sledují nové mutace a jsou připraveny na ně reagovat“, píše AFP.

Vědci zkoumali při klinických testech dvaceti osob naočkovaných přípravkem Pfizer/BioNTech reakci na tři různé mutace viru SARS-CoV-2 vytvořené v laboratoři tak, aby odpovídaly britské a jihoafrické mutaci a původnímu kmenu. „Plazma naočkovaných osob (...) zneškodnila všechny testované varianty viru,“ cituje zprávu AFP.

Přípravky firem BioNTech/Pfizer a americké Moderny pracují na bázi RNA vakcíny a jejich případná úprava může být relativně rychlá. BioNTech již dříve uvedl, že může v případě potřeby vyrobit vakcínu proti další mutaci do šesti týdnů, připomíná AFP.

Izrael v čele fronty na vakcínu

Izraelský předseda vlády Benjamin Netanjahu uvedl, že za třetí vlnu v Izraeli může právě zmiňovaná britská mutace viru. Izrael přitom už stihl první dávkou proočkovat zhruba třetinu populace i díky rychlým dodávkám ze strany Pfizeru. Zatímco Česko na vakcíny čeká, v Izraeli Pfizer plní lhůty.

Může za to velmi výhodná smlouva, kterou společnosti Izrael nabídl. Výrobce vakcín souhlasil, že bude dodržovat množství a rychlost dodávání očkovacích látek výměnou za přístup do izraelské databance informací vedené národním systémem zdravotní péče.

Izraelský program rychlého očkování, který již dosáhl třetiny populace, je postaven na výhodné smlouvě. Výrobce vakcín souhlasil, že bude udržovat rychlé dodávání dávek výměnou za částečný přístup k rozsáhlé databázi informací vedené národním systémem zdravotní péče v zemi. Vědci se tak mohou dostat k například k datům o tom, jak úspěšná jejich vakcína v populaci je. 

Izraelské výsledky podle předběžných zjištění ukazují, že výskyt nákazy klesl téměř na nulu u 128 000 lidí, kteří dostali dvě dávky vakcíny. Další nálezy však po jedné dávce odhalily nižší imunitu, než se očekávalo.

Někteří zastánci ochrany osobních dat si však stěžují, že Izraelci jsou bez svého svolení používáni jako morčata, uvádí deník The Washington Post.

, ,

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...