15. března 2017 8:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američany na východním pobřeží čeká po sněhové bouři Stelle náledí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Sníh všude - tak vypadá Times Square. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníh všude - tak vypadá Times Square. | foto: ČTK

NEW YORK Po sněhové bouři Stella, která v úterý zasáhla atlantické pobřeží USA, spadly dnes na mnoha místech teploty o 10 až 25 stupňů Celsia oproti sezónnímu průměru. Školy byly až na Boston znovu otevřeny, avšak na silnicích a chodnících se tvoří námrazy. Podle agentury AP v úterý kvůli zhoršeným povětrnostním podmínkám zemřeli dva lidé.

„Zbytky sněhu ve středu ráno zmrznou, takže situace na silnicích a chodnících bude nebezpečná,“ oznámila Národní meteorologická služba. Podle předpovědí se za nízké noční teploty napadený mokrý sníh mění v ledovou krustu.

Na některých místech v úterý napadlo až 30 centimetrů sněhu. Ačkoli se ve většině východní států situace vrací do normálu, v Bostonu zůstanou i dnes zavřeny školy kvůli nutnosti odklidit sníh. Starosta Marty Walsh vyzval lidi k maximální opatrnosti. Bouři, která zasáhla území od Virginie po Novou Anglii, provázel v Massachusetts vítr o rychlosti až 100 kilometrů v hodině. V Bostonu napadlo necelých 20 centimetrů sněhu. Dva mrtví jsou 16letá dívka, která v New Hampshiru nabourala s vozem na zasněžené silnici a narazila do stromu. V Connecticutu zemřel muž po srážce se sněžným pluhem.

Původně kalamitní předpověď pro New York se nepotvrdila. Napadlo tam stejně jako ve Washingtonu jenom několik centimetrů sněhu, i když se předpokládala až 60centimetrová nadílka. Guvernéři států New York, New Jersey, Pensylvánie a Virginie vyhlásili kvůli bouři varování. „Matka příroda je někdy nepředvídatelná dáma,“ prohlásil k úterní situaci newyorský guvernér Andrew Cuomo.

Podle dodavatelů elektřiny bouře přerušila dodávku do 220.000 domácností a podniků, letiště zrušila přes 6000 letů, z nichž asi polovina se týkala New Yorku. Ve Washingtonu dostali státní zaměstnanci povolení přijít do práce se tříhodinovým zpožděním nebo si vzít volno, či pracovat z domova.

Jak připomenula agentura AP, Stella se přihnala jen několik dní poté, co na východním pobřeží teploty dosahovaly až 15 stupňů Celsia a města se chystala zprovoznit kašny. „Samozřejmě jsme to vše pozastavili, nejprve je třeba uklidit. Třešně jsou těsně před rozkvětem,“ řekl zaměstnanec správy washingtonských parků Jeff Gowen.

Sněhulák v centru New Yorku.
Sníh pomáhají likvidovat sněhové pluhy.
ČTK
  • 1Diskuse