Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po týdenním chrlení sopky Eyjafjöll uzavřel Island dvě letiště

Svět

  9:59
REYKJAVIK - Island, jehož sopka způsobila týdenní krizi v evropské letecké dopravě, poprvé uzavřel svá letiště kvůli vulkanickému popelu. Nejméně do do dvou hodin nebude fungovat letiště v Keflavíku a Reykjavíku, informovala islandská správa letišť Isavia.

Nad islandskou sopkou Eyjafjöll se rozprostřela polární záře. foto: Reuters

Keflavík leží asi 50 kilometrů od metropole Reykjavíku a je hlavním islandským mezinárodním letištěm. Menší letiště v Reykjavíku, jehož se uzavírka rovněž týká, má poměrně krátké ranveje a slouží především pro vnitrostátní lety. Obsluhuje ale i některé zahraniční spoje, například na Faerské ostrovy či do Grónska.

Sopka pod ledovcem Eyjafjallajökull, která je činná od 14. dubna, se nachází stejně jako Reykjavík na jihozápadě země a je od hlavního města vzdálená asi 120 kilometrů.

Další dvě islandská mezinárodní letiště, Akureyri a Egilsstadir, na severu a východě ostrova zůstávají zatím otevřená. Nepředpokládá se, že by k nim oblak popela v brzké době mohl doputovat.

Letadla na trase USA - Evropa poletí přes Glasgow

Letecká společnost Icelandair oznámila, že letadla mezi Evropou a USA, která mají zastávku v Keflavíku, budou odkloněna na trasu přes skotské město Glasgow.

Ačkoli Island byl původcem ochromení evropské letecké dopravy v uplynulém týdnu, letecká výluka se mu dosud vyhýbala. Silný vítr vanoucí na jihovýchod totiž hnal popel z vulkánu nad moře a na Evropu.

"Nyní vítr utichl a oblak popela visí nad Islandem," vysvětlil důvod uzavírky islandských letišť britský meteorolog Chris Almond, jehož citoval zpravodajský server CNN.

Autoři: ,