21. července 2019 11:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po útocích v Pákistánu zemřelo devět osob. K činům se přihlásil tamní Tálibán

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Youtube/Al Jazeera

DERA ISMAÍL CHÁN (PÁKISTÁN)  Sebevražedná atentátnice se v neděli odpálila před nemocnicí v severopákistánském městě Dera Ismaíl Chán, kam byli převezeni policisté zranění po útoku ozbrojenců. Při obou útocích, k nimž se přihlásila pákistánská odnož hnutí Tálibán, zemřelo devět osob a 30 dalších bylo zraněno, informovala agentura AP.

Místní policejní důstojník Sálim Riáz Chán uvedl, že ozbrojenci na motocyklech zahájili palbu na policisty v rezidenční čtvrti a dva příslušníky zabili. Při následném bombovém útoku na nemocnici zemřeli další čtyři policisté a tři civilisté, kteří sem přišli navštívit své příbuzné. Dodal, že zranění utrpělo osm policistů a že mnoho zraněných je v kritickém stavu.

Forenzní expert Inaját Ulláh uvedl, že útok provedla sebevražedná atentátnice, která se odpálila sedmikilovou náloží plnou hřebíků a ložiskových kuliček.

Výbuch podle pracovníka nemocnice poškodil operační sál, který musel být uzavřen. Zranění byli převezeni do vojenské nemocnice.

Černá vlajka džihádu, pouta a řetězy v domě používaném bojovníky Talibanu jako...
Speciální jednotky afghánské armády vyrážejí do boje s táliby.

K útoku se přihlásil pákistánský Tálibán, jenž však nepotvrdil, že atentátník byla žena. Radikální islamistické hnutí má v posledních dvou desetiletích v Pákistánu na svědomí nespočet útoků, téměř všechny nicméně podnikli muži.

Pákistánská armáda v posledních letech provedla řadu vojenských operací proti Tálibánu a dalším ozbrojeným skupinám v oblasti podél hranice s Afghánistánem. Násilí se snížilo, ozbrojenci o sobě ale příležitostně dávají vědět při útocích, které míří zejména na vojáky a náboženské menšiny.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz