12. ledna 2018 11:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počátek #MeToo v Číně. Uznávaného akademika univerzita propustila po obvinění šesti žen

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Univerzita Pej-chang. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Univerzita Pej-chang. | foto: Wikimedia

PEKING Prestižní pekingská univerzita Pej-chang propustila profesora Čchen Siao-wua, jehož šest žen nařklo ze sexuálního obtěžování. Iniciátorka obvinění označuje kampaň proti akademikovi za počátek hnutí MeToo v Číně, napsala agentura AP.

Luo Si-si, která nyní působí ve Spojených státech, obvinila profesora v blogovém příspěvku zveřejněném 1. ledna. Tomu se okamžitě dostalo v Číně obrovské pozornosti a následovala obvinění od dalších nejméně pěti žen.

Čchen údajně nalákal před 13 lety Luo do domu své sestry, kde tehdejší studentce činil nechtěné sexuální návrhy, s čímž prý přestal, až když se dívka rozbrečela a řekla mu, že je panna. Nynější akademička svého bývalého vyučujícího nařkla i z obtěžování dalších studentek.

Rozdělený národ

Univerzita Pej-chang (Beihang University) po vyšetření obvinění ve čtvrtek na sociální síti Weibo uvedla, že profesor se dopustil „sexuálně obtěžujícího chování“, čímž porušil profesní etiku. Jeho činy mají podle univerzity „odporný dopad na společnost“. Čchen už nebude na pekingské škole učit ani plnit další povinnosti, které měl na starosti jako profesor a vedoucí postgraduálních studentů.

Uznávaný akademik

Jde přitom o uznávaného akademika a jednoho z mála členů grantového programu pojmenovaného po řece Jang-c’-ťiang, přičemž zařazení do programu představuje jedno z největších uznání čínského ministerstva školství. Podle zdrojů AP má Čchen doktorát a několik dalších vyznamenání v oboru počítačového inženýrství.

„Morálka a schopnosti jsou úzce spojeny; činy a nadání jdou ruku v ruce. Takové jsou požadavky hodnot univerzity Pej-chang a škola uplatňuje nulovou toleranci při porušení profesní etiky,“ uvedla po propuštění profesora pekingská univerzita. Také slíbila, že vylepší relevantní univerzitní mechanismy a zvýší pozornost ve věcech sexuálního obtěžování.

Luo rozhodnutí instituce přijala s nadšením a označila jej za „vítězství v počáteční fázi“. „Ženy, které se probudily, dokážou ještě více! Vlídnost a odvaha jsou našimi nejkrásnějšími projevy,“ napsala na Weibo. K prolomení mlčení o svých zkušenostech ji prý přiměl rozmach kampaně MeToo na Západě, jejíž zrod pramenil z podzimní vlny obvinění z nevhodného chování v americkém zábavním průmyslu.

ČTK
  • 4Diskuse

Najdete na Lidovky.cz