Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Lipsko zrušilo prestižní knižní veletrh. Pořadatelé ujišťovali, že se jich restrikce netýkají

Lipský knižní veletrh foto: Lipský knižní veletrh

Berlín/Kyjev - Počet nakažených novým typem koronaviru v Německu za posledních 24 hodin stoupl o 38. Celkem je jich podle Institutu Roberta Kocha 188, a to ve 13 ze 16 německých spolkových zemí. Přibývá také akcí, které kvůli nákaze ruší jejich organizátoři. Jednou z nich je i mezinárodní knižní veletrh v Lipsku, o jehož zrušení v úterý rozhodla radnice tohoto saského města.
  11:08aktualizováno  11:53

Itálie hlásí dalších 18 obětí nového typu koronaviru, jejich počet oproti neděli razantně stoupl

Nejpostiženější spolkovou zemí je stále nejlidnatější Severní Porýní-Vestfálsko, kde bylo zaznamenáno 101 případů. V Bavorsku je potvrzených případů 35, v Bádensku-Württembersku 26 a v Hesensku deset. V žádné z dalších spolkových zemí nebyly registrovány více než tři případy.

V sousedním Rakousku a Švýcarsku je zatím potvrzených případů nákazy koronavirem násobně méně. Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober v úterý oznámil, že nemoc COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, byla zatím potvrzena u 21 lidí, od pondělka přibyly tři nové případy. Ve Švýcarsku je nyní podle úřadů 45 infikovaných pacientů. Nově se nákaza objevila v armádě, kde byl pozitivně testován příslušník aktivních záloh na základně v obci Wangen an der Aare v bernském kantonu.

Zaměstnanec s ochranou rouškou v Německu.
Lékařka před nemocnicí v Cremoně.

Jeden z německých pacientů, u nějž testy koronavirus potvrdily, se podle italských médií nakazil zřejmě během pobytu na mistrovství světa v biatlonu, které se konalo v polovině února v Anterselvě. Regionální list Dolomiten napsal, že 68letý muž byl součástí skupiny 46 turistů, kteří byli ubytováni v hotelu v Monguelfu a každý den dojížděli na závody v dějišti mistrovství kyvadlovou autobusovou dopravou. Podle pořadatelů biatlonisty každý den na trati sledovalo až 20 tisíc diváků.

Tento týden se bude Světový pohár v biatlonu konat v Novém Městě na Moravě. Bezpečnostní rada státu v pondělí rozhodla, že závody se budou s ohledem na šíření koronaviru odehrávat bez diváků.

Ruší se hojně navštěvované akce

Kvůli koronaviru už byla v Německu zrušena řada akcí, mimo jiné mezinárodní řemeslnický veletrh v Mnichově, který tradičně navštěvuje přes 100 tisíc lidí. Letos se měl uskutečnit od 11. do 15. března. 

Letošní ročník autosalonu v Ženevě byl kvůli koronaviru zrušen

Konat se nebude ani knižní veletrh v Lipsku, který měl začít 12. března. V úterý o tom rozhodla radnice a potvrdili to i pořadatelé, kteří do poslední chvíle návštěvníky i vystavovatele ujišťovali, že této akce se zatím žádné restrikce netýkají. Lipský knižní veletrh patří k největším v Evropě, loni byla jeho hlavním hostem Česká republika a navštívilo jej téměř 290 000 lidí. Kvůli koronaviru už byl v pondělí zrušen i francouzský knižní veletrh Livre Paris, který měl začít 20. března.

Na některých místech, kde se nákaza objevila, jsou zavřené školy. Jde ale zatím o výjimečné případy.

Se vzrůstajícím počtem testů na koronavirus zatím podle svého prohlášení nemají problém německé laboratoře, mnohem více práce mají s testy na běžnou chřipku.

V obchodech se projevuje zvýšený zájem především o trvanlivé potraviny, podle největších maloobchodních řetězců ale žádné problémy se zásobováním nehrozí.

Koronavirus na Ukrajině

Ukrajina ohlásila první potvrzený případ nákazy koronavirem, uvedla agentura Reuters s odvoláním na premiéra Oleksije Hončaruka. Infekce byla podle Ihora Kuzina z ministerstva zdravotnictví zjištěna u muže, který byl v sobotu byl hospitalizován ve městě Černivci na západě země. Na Ukrajinu přicestoval z Itálie přes Rumunsko.

Koronavirus ovlivnil volby v Izraeli. Úředníci odmítli spočítat hlasy ze stanů pro lidi z karantény

Na světě se novým typem koronaviru nakazilo již více než 90 tisíc lidí. Česko má zatím pět potvrzených případů. Obětí nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, se stalo více než 3 tisíce lidí.

Minulý měsíc bylo na Ukrajinu evakuováno z čínského Wu-chanu, kde nákaza původně propukla, celkem 72 lidí: 45 Ukrajinců a 27 cizinců. Cestu do karantény v sanatoriu u městečka Novi Sanžary jim musela prorazit policie po potyčkách s lidmi, protestujícími proti rozhodnutí úřadů do tohoto místa lidi umístit.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...