Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Počet obětí záplav v Německu se zvýšil na 103. V Porýní-Falci nefunguje mobilní síť, což komplikuje odhad nezvěstných

Voda se valila nejen přes auta, ale také baráky foto: ČTK

Celkový počet obětí mohutných bouří a záplav v západních částech Německa dosáhl od středy nejméně 103. Vyplývá to z údajů úřadů dvou západních spolkových zemí z pátečního dopoledne. Premiérka Porýní-Falce Malu Dreyerová řekla, že potvrzených obětí v této zemi je 60, přičemž uvedené číslo nemusí být konečné. Mnoho lidí místní úřady nadále pohřešují. V Severním Porýní-Vestfálsku zahynulo nejméně 43 lidí, sdělilo zemské ministerstvo vnitra agentuře DPA. Sousední Belgie hlásí 14 obětí bouřek.
  7:32aktualizováno  18:00

Česko nabídlo prostřednictvím hasičů pomoc Německu, země ji zatím nevyužije

V samotném Porýní-Falci vzrostl počet obětí katastrofálních záplav na 60, uvedl v pátek podle agentury DPA mluvčí policejního prezídia v Koblenzi. „Panují obavy, že jich bude ještě více,“ dodal. Ještě ve čtvrtek večer úřady v tomto regionu informovaly o 28 mrtvých. Ministr vnitra Porýní-Falce Roger Lewentz v pátek německému rozhlasu řekl, že počítá s tím, že záchranáři najdou další mrtvé. Z pohledu policie je v regionu pohřešováno necelých 100 lidí.

Německý Altenburg je pod vodou
Altenburg v Německu zachvátily záplavy

Ve čtvrtek večer Lewentz hovořil o tom, že nejasný je osud 40 až 60 lidí. Okres Ahrweiler ve čtvrtek večer dokonce informoval o 1300 pohřešovaných lidech. Mluvčí okresu to podle DPA vysvětlila i částečně nefungující telefonní sítí. Mnoha lidem se tak nelze dovolat na mobilní telefony. Lewentz údaje o 1300 nezvěstných nepotvrdil. „Včera (ve čtvrtek) to byl ovšem den, kdy bylo velmi obtížné udělat si přehled. Lidé úprkem opouštěli své budovy,“ řekl Lewentz.

Vodní masy v Porýní-Falci během krátké doby zpustošily například obec Schuld na řece Ahr s přibližně 700 obyvateli. Voda tam strhla celé domy, další silně poničila. Rozsáhlé škody jsou hlášeny i z dalších okresů.

Dramatická je situace také v nejlidnatější německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, kde si velká voda vyžádala 43 lidských životů. V městečku Erftstadt jihozápadně od Kolína nad Rýnem se částečně nebo zcela zřítila řada domů. Z mnoha z nich se podle místních úřadů ozývalo volání o pomoc. K zaplaveným stavbám se ale záchranáři nyní dostanou jen ve člunech.

Příčinou zřícení domů Erftstadtu je jejich mohutné a rychlé podmáčení. Záchranářům práci komplikují úniky plynu. V padesátitisícovém městě bylo evakuováno mimo jiné několik domovů pro seniory. Podle spolkového úřadu pro pomoc při katastrofách záplavy v Severním Porýní-Vestfálsku zasáhly 23 měst a okresů.

Česko v pátek a o víkendu opět zasáhnou silné bouře, mohou se rozvodnit řeky

V postižených regionech byla přerušena doprava na několika dálničních úsecích, více než 100 000 lidí zůstává bez dodávek elektrického proudu. Podle očitých svědků se do koryta řeky Erft poblíž Erftstadtu zřítila část uzavřené dálnice A1. Dramatická byla situace například také v městečku Sinzig, kde velká voda vzala život 12 obyvatelům zařízení pro osoby s duševním postižením.

Premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet v pátek na zasedání zemské vlády hovořil o „povodňové katastrofě historických rozměrů“. Podle něj se lze obávat, že počet obětí dále poroste. Zvláště dramatická je podle něj situace v Erftstadtu. „Povodeň lidem doslova vzala půdu pod nohama,“ komentoval situaci kandidát konzervativců (CDU/CSU) na příštího německého kancléře.

Německá armáda vyslala na pomoc Severnímu Porýní-Vestfálsku a Porýní-Falci na 900 vojáků. Regionální vlády i německá kancléřka Angela Merkelová slíbily postiženým oblastem rychlou pomoc s odstraňováním obrovských škod. Například země Porýní-Falc zatím uvolnila 50 milionů eur okamžité pomoci na opravu silnic, mostů a dalších staveb. „Je to ojedinělá katastrofa dosud nepoznaného rozsahu,“ zhodnotil situaci šéf německého svazu měst a obcí Gerd Landsberg. Škody půjdou do miliard eur, řekl magazínu Kommunal. „Teď musí jít o to rychle a nebyrokraticky pomoci lidem, z nichž někteří přišli o vše, ale i obcím, jejichž infrastruktura byla zničena,“ zdůraznil Landsberg.

Češi v Německu o pomoc nevolají

Českou ambasádu v Německu zatím nekontaktovali žádní Češi, kteří by se kvůli záplavám na západě země dostali do potíží. České velvyslanectví rovněž nezaznamenalo žádné případy českých rodin, které se nemohou se svými příbuznými na západě Německa spojit, sdělil český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. 

„Zatím nemám žádné poznatky, že by se na náš úřad hlásili krajané. A ani z generálních konzulátů v Düsseldorfu a Mnichově nepřišla žádná informace,“ uvedl Kafka.

Velvyslanec připomněl, že český premiér Andrej Babiš kvůli záplavám napsal kancléřce Angele Merkelové. „Ale zatím o žádnou pomoc nepožádala ani německá strana, ani krajané,“ řekl. „Dostávám ale spoustu soukromých dotazů z České republiky, které vyjadřují soustrast,“ dodal.

Oběti záplav v Belgii

Počet obětí bouřek v Belgii vzrostl na nejméně 14, což je o tři více než ve čtvrtek. Vyplývá to podle agentury AFP z páteční aktualizované bilance. Celkový počet obětí mohutných bouřek doprovázených záplavami tak v západní Evropě dosáhl nejméně 109. 

V Belgii je podle AFP mnoho osob stále pohřešováno. Armáda vyslala do čtyř z deseti provincií země vojáky, aby pomohli se záchrannými pracemi a při evakuacích. Obyvatelům známého lázeňského města Spa jsou k dispozici stany. Město je pod vodou od středy.

Belgické úřady ve čtvrtek vyzvaly obyvatele Lutychu, aby se evakuovali, pokud žijí v blízkosti řeky Mázy, jejíž hladina stále stoupala. Z téhož důvodu mělo své domovy opustit i 10 000 lidí v nizozemském Maastrichtu.

Bouřky a záplavy zasáhly kromě Německa a Belgie také Nizozemsko, Lucembursko nebo Švýcarsko.

Výběr nejtragičtějších událostí v Německu za poslední půlstoletí

  • 156 mrtvých - 14. srpna 1972 (Berlín)

Letadlo Iljušin Il-62 východoněmeckých aerolinií směřující do bulharského Burgasu se krátce po startu zřítilo v Berlíně, havárii nepřežilo 156 lidí. Dodnes nejtragičtější leteckou nehodu na německém území způsobil požár v nákladovém prostoru.

  • Nejméně 103 mrtvých - červenec 2021 (západní části Německa)

Kvůli vytrvalému dešti a záplavám na západě Německa zemřelo nejméně 103 lidí, nezvěstných je přes 1000 osob. Nejvíce obětí bouře způsobily v noci na čtvrtek 15. července ve spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko.

  • 101 mrtvých - 3. června 1998 (Eschede)

Havárie rychlovlaku ICE, který vykolejil poblíž Eschede kvůli technické závadě na jednom z kol a jehož část narazila do podpěry silničního mostu, který se zřítil. Při nejhorším železničním neštěstí v poválečném Německu zemřelo 101 lidí, 88 utrpělo zranění.

  • 71 mrtvých - 1. července 2002 (Überlingen)

Srážka letadla Tu-154 letícího z Moskvy do Barcelony a nákladního letounu Boeing 757 směřujícího z Bahrajnu do Bruselu ve výšce 12.000 metrů nad Bodamským jezerem u Überlingenu na jihu Německa si vyžádala 71 obětí, včetně asi 50 dětí vysoce postavených činitelů ruské autonomní republiky Baškortostán, které cestovaly na prázdniny do Španělska.

  • 70 mrtvých - 28. srpna 1988 (Ramstein)

Při vojenském leteckém dni na americké základně Ramstein v německé spolkové zemi Porýní-Falc se při předvádění letecké akrobacie před asi 300 000 diváky střetly dva ze tří italských letounů akrobatické skupiny Frecce Tricolori. Jeden z nich dopadl do davu přihlížející diváků a explodoval.

  • 51 mrtvých - 1. června 1988 (Borken)

Výbuch v hnědouhelném dole Stolzenbach v hesenském Borkenu si vyžádal 51 obětí z řad horníků. Tragédii způsobila opožděná exploze jedné ze šesti náloží, která zažehla zvířený uhelná prach. Důl byl po neštěstí uzavřen.

  • 46 mrtvých - 27. května 1971 (Radevormwald)

Na předměstí města Radevormwald v Severním Porýní-Vestfálsku se čelně srazil nákladní vlak s osobním. Zemřelo 46 lidí, z toho 41 žáků střední školy, dalších 25 osob bylo zraněno.

  • 44 mrtvých - 8. června 1975 (Warngau)

Při srážce dvou vlaků na jednokolejné trati mezi Lenggries a Mnichovem zahynulo 44 lidí a 122 bylo zraněno.

Autor:

Mohlo by vás zajímat