Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Počet vražd v Chicagu vzrostl o polovinu. Gangy se zasekly v kruhu krvavých odplat

Svět

  14:47
CHICAGO/PRAHA - Chicago se ocitlo v cyklu násilí a odplaty. Od minulého pondělí bylo ve městě postřeleno přes 150 lidí. Podle velitele místní policie Davida Browna si totiž místní rivalské gangy vyřizují účty.

Policisté na místě střelby, při které bylo zraněno 15 lidí. foto: ČTK

Nejkrvavější den ve statistikách kriminality Chicaga. Policie dohlížela na demonstrace, mezitím se vraždilo

Pozornost celostátních médií si v úterý vysloužila akce zatím neznámých pachatelů, kteří z ukradeného automobilu postřelili patnáct lidí, kteří šli z pohřbu oběti podobného zločinu, jenž se odehrál minulý týden. Na místě podle deníku The Washington Post zahynuli dva muži „známí policii“. Nejstarší obětí byla 65letá žena. Podle médií šlo o jeden z nejhorších incidentů v dějinách města.

„Nemůžeme reagovat na násilí násilím,“ uvedl ve středu pro CNN Brown. „Oko za oko a všichni budou slepí. Tento začarovaný kruh každou noc ničí naše rodiny, plodí další násilí a přináší další oběti.“

Střelba se odehrála u pohřebního ústavu.

Podle policejního vedení je situace v Chicagu dramatická. Jen v pondělí ve městě gangy postřelily 25 lidí a dalších 63 během víkendu. V porovnání s minulým rokem se počet vražd ve městě zvedl o 51 procent, zatímco počet krádeží, loupežných přepadení a znásilnění klesl.

„V zásadě jde o aktivity gangů, překupníky zbraní a drog,“ vysvětlil velící důstojník Brown. „Ve většině případech jde o odplaty a vraždy, které zapříčinily spory na drogovém trhu mezi gangy.“ 

Vřava v Portlandu. Skomírající protesty začaly po příjezdu federálních jednotek opět nabírat na síle

Prezident Trump se tak v posledních dnech rozhodl, že veškeré násilné akce po celé zemi ukončí. Ať už jde o násilné protesty spojené s rasovými otázkami, či násilí gangů, Bílý dům pošle do měst „vedených liberálními demokraty“ federální jednotky.

Starostka Chicaga Lori Lightfootová nasazení federálních bezpečnostních složek zpočátku odmítala, hlavně kvůli dění v západoamerickém Portlandu, kde agresivní taktika federálních agentů jen rozdmýchala vášně kolem pokračujících protestů za reformu policie.

V úterý nicméně starostka podle agentury AP uvedla, že společně s federálními úřady dospěla k dohodě. „Vítáme skutečnou spolupráci, nevítáme ale diktaturu, autoritářství a nezákonné zatýkání a zadržování našich obyvatel. To nebudeme tolerovat,“ řekla.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...