Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Trump oznámil vyslání federálních agentů do Chicaga kvůli násilí

Policisté v Portlandu procházejí skrze oblaka slzného plynu. foto: ČTK

Washington - Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil, že federální bezpečnostní síly budou vyslány do dalších amerických měst, která čelí násilí, včetně Chicaga ve státě Illinois a Albuquerque v Novém Mexiku. Informovala o tom agentura Reuters.
  22:54

Vřava v Portlandu. Skomírající protesty začaly po příjezdu federálních jednotek opět nabírat na síle

V úterý večer si přestřelka na pohřbu v jižní části Chicaga vyžádala 15 zraněných. Policie uvedla, že střelbu považuje za součást boje mezi dvěma znepřátelenými gangy. Pohřbívaný patřil k jednomu z nich. Chicago má se střeleckými útoky problémy dlouhodobě, v posledních týdnech se ale situace zhoršila.

Zásah v Portlandu.
Záběry z nepokojů v Portlandu.

Trump hrozí vysláním federálních sil do dalších měst. V Chicagu je podle něj situace horší než v Afghánistánu

„Tyto násilné projevy šokují svědomí našeho národa,“ prohlásil dnes Trump při vystoupení v Bílém domě. Nárůst násilí přitom přičetl levicově orientovaným hnutím, která se podle něj po smrti černocha George Floyda v rukou policie v Minneapolisu snaží „rozpustit“ místní policejní sbory.

Starostka Chicaga Lori Lightfootová nasazení federálních bezpečnostních složek zpočátku odmítala, hlavně kvůli dění v západoamerickém Portlandu, kde agresivní taktika federálních agentů jen rozdmýchala vášně kolem pokračujících protestů za reformu policie.

‚Černý‘ s velkým písmenem, ale ‚bílý‘ s malým. Agentura AP změnila pravidla pravopisu

V úterý nicméně starostka podle agentury AP uvedla, že společně s federálními úřady dospěla k dohodě. „Vítáme skutečnou spolupráci, nevítáme ale diktaturu, autoritářství a nezákonné zatýkání a zadržování našich obyvatel. To nebudeme tolerovat,“ řekla.

Autor: