Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V USA registrují kolem 70 000 nových případů covidu, Německo hlásí 569 nakažených

Testování na koronavirus v americkém státě Nebraska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování na koronavirus v americkém státě Nebraska. | foto: ČTK

Washington/Berlín Epidemie nemoci covid-19 ve Spojených státech ani ve středu nejevila známky ústupu, když úřady v zemi ohlásily kolem 70 000 nových případů nákazy koronavirem a zhruba 1150 obětí. Čísla z různých zdrojů se mírně rozcházejí, podle analytiků z Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se počet nových infekcí devátým dnem v řadě držel nad hranicí 60 000. Kalifornie se po rekordním přírůstku nakažených stala státem s nejvyšší bilancí v USA.

JHU nejdříve v noci informovala o zhruba 64 000 nově odhalených nákazách a 1059 nahlášených úmrtích, v bilanci za celou středu pak ohlásila 71.695 infekcí a 1195 mrtvých. Deník The New York Times (NYT) a agentura Reuters uváděly s odvoláním na vlastní sběr dat o něco nižší čísla, která ovšem také potvrzovala znepokojivé trendy.

Podle Reuters v USA přírůstek bilance obětí podruhé za sebou převýšil 1100, což se naposledy stalo na sklonku května. Podle NYT průměr z uplynulého týdne narostl na 834 mrtvých denně, což je ovšem stále výrazně pod úrovní pozorovanou v dubnu. Souhrnné statistiky vzrostly na skoro 143.200 mrtvých a bezmála čtyři miliony nakažených.

Spojené státy jsou pandemií zdaleka nejpostiženější zemí na světě, pokud jde o absolutní výši oficiálních bilancí. V počtu nakažených je následují Brazílie (2,23 milionu) a Indie (1,19 milionu). S covidem-19 zemřelo po USA nejvíce lidí v Brazílii (přes 80 000) a Británii (přes 45 000).

Americkým státem s nejvyšší bilancí nákaz je od středy nejlidnatější Kalifornie. Zaznamenala rekordních 12.100 nových případů a s celkovými více než 421.000 se dostala před New York, který byl na jaře největším ohniskem šíření viru v USA.

V Kalifornii padl také rekord v denním součtu úmrtí spojených s covidem-19, kterých bylo nahlášeno 159. Nové maximum zaznamenal ve středu také Texas (197), více než stovku obětí evidovali za 24 hodin ještě na Floridě (140) a ve státě Ohio (106). V jednom z okresů na jihu Texasu za poslední týden denní počty mrtvých narostly na dvojnásobek a tamní krematoria nezvládají ihned pálit těla zesnulých. Samospráva na jejich skladování přidělila pět chladírenských vozů, v každém z nichž může být až 50 mrtvol, píše Reuters.

V mnoha státech zároveň vystoupaly na rekordní úroveň počty pacientů hospitalizovaných kvůli nákaze virem SARS-CoV-2. Podle iniciativy Covid Tracking Project jich ve středu na úrovni celých USA bylo 59 628. Vytíženost nemocnic v souvislosti s epidemií se tak zřejmě blíží dubnovému maximu v podobě 59 940 pacientů, píše NYT. V polovině června přitom bylo podle analytiků v nemocniční péči méně než 28 000 lidí s covidem-19.

Americký prezident Donald Trump ve středu na svém briefingu v Bílém domě uvedl, že jednou z příčin nárůstu případů nákazy jsou demonstrace na protest proti rasismu a za policejní reformy. Experti na veřejné zdraví ale vývoj připisují spíše rušení karanténních opatření, které bylo na mnoha místech prováděno navzdory federálním doporučením. Trump rovněž zopakoval svou výzvu k dodržování hygienických opatření a nošení roušek, sám se s rouškou ale objevil na veřejnosti jen jednou, uvedla agentura AFP.

Prezident začal pokrývky obličeje propagovat ve chvíli, kdy už většina amerických států v jistém rozsahu nařídila jejich nošení na veřejných místech. Podle zpravodajského webu Axios už nařízení v tomto směru platí nebo se zavádí ve více než třiceti státech. Ve středu plošná opatření ohlásili republikánští guvernéři států Indiana a Ohio a demokratický guvernér Minnesoty.

„Všichni chceme, aby se děti vrátily do škol, chceme vidět sporty, chceme vidět spoustu různých věcí, chceme mít na podzim více možností. A jestliže se to má stát, je velmi důležité, aby všichni v Ohiu nosili roušku,“ řekl tamní lídr Mike DeWine.

Brazílie hlásí vysoké rekordní číslo

Brazílie zaznamenala za posledních 24 hodin rekordních 67 860 nových případů nákazy koronavirem. V úterý ohlásily brazilské úřady 41 008 nových infekcí, v pondělí jich bylo 20 257. Počet prokázaných případů nemoci covid-19 v Latinské Americe překonal čtyři miliony, na Brazílii z toho připadá 2 227 514 případů, informovala ve čtvrtek agentura Reuters.

Bilance mrtvých se v Brazílii, která má 210 milionů obyvatel, zvýšila o 1284 na 82 771, sdělilo brazilské ministerstvo zdravotnictví.

Po Spojených státech s 3,89 milionu infikovaných je Brazílie druhou nejpostiženější zemí světa. V žebříčku americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) za nimi následují Indie, Rusko, Jihoafrická republika, Mexiko, Peru a Chile. Co do počtu mrtvých zůstávají na prvních dvou příčkách USA a Brazílie, třetí je ovšem Británie následovaná Mexikem, Itálií a Francií.

Německo má 569 nově nakažených a šest obětí

V Německu vzrostl za poslední den počet potvrzených případů nákazy koronavirem o 569 a dosáhl 203 368. Informoval o tom ve čtvrtek Institut Roberta Kocha (RKI). Přibylo také dalších šest pacientů, kteří s nemocí covid-19 zemřeli. Mrtvých je tak celkově 9101.

Reprodukční číslo ve středu kleslo na 0,89 z 1,04 v předchozím dni. To znamená, že jedna infikovaná osoba nakazí méně než jednu další osobu. Nejpostiženější spolkovou zemí zůstává Bavorsko, které hraničí s Českem.

Z hlediska počtu nakažených je Německo podle statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) celosvětově devatenácté, z hlediska počtu mrtvých s covidem-19 třinácté.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...