Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Skandál v europarlamentu: zmizely počítače, tablety či kamery, českému zástupci vzali i koloběžku

Svět

  5:00
Brusel - Kocour není doma, myši mají pré. Staré dobré rčení stále platí. I v Bruselu. Své o tom vědí europoslanci, kteří v době koronavirové pandemie nuceně opustili své židle a zasedali z domovů. Jaké překvapení, když se, zatím jen někteří, vrátili. V kancelářích totiž v době jejich nepřítomnosti řádili zloději.

Členové europarlamentu volí v tajné volbě nového šéfa nejvyššího evropského orgánu – Evropské komise. foto: AP Photo/Jean-Francois Badias

Pryč je několik počítačů, tabletů, fotoaparátů, kamer. A elektrická koloběžka. Na té se po chodbách Evropského parlamentu (EP) proháněl český zástupce Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Situaci řeší belgická policie, podezření padá na úklidovou firmu, jež objekt dezinfikovala a měla všechny klíče.

Europarlament kvůli koronaviru zrušil 130 plánovaných akcí. Preventivně omezil i návštěvy

Zpočátku se hovořilo o asi padesátce okradených, cifra však stále stoupá s tím, jak se do Bruselu postupně sjíždějí europoslanci a nacházejí, či spíše nenacházejí své věci. V tomto týdnu se v Bruselu koná plenární zasedání, ne všichni poslanci ale dorazí. Nadále platí možnost online účasti. Rozsah krádeží ani jejich výše tak ještě nejsou konečné. 

„Bude to určitě kolem dvou stovek případů,“ odhadl pro Lidovky.cz Zdechovský, jehož koloběžka prý měla cenu přibližně deseti tisíc korun. „Ukradli ji ze zamčené kanceláře. Některým kolegům dokonce vypáčili zámky i skříňky,“ dodal s tím, že frakce Evropské lidové strany přišla o nahrávací vybavení za desítky tisíc.

Ztratila se saka i kalhoty

Byť Zdechovský poukázal na to, že místnosti byly zamčené, o bezpečnosti budovy ví své europoslanec Ondřej Knotek (ANO). Přestože mu nic nezmizelo, což může podle něho být i tím, že jeho kancelář neleží v hlavní budově, přílišnou důvěru nemá.

„Klíč od kanceláří má stovka lidí. Je to univerzální klíč, skoro ani nemá smysl zamykat,“ uvedl pro Lidovky.cz Knotek. „Kávovar i fotka mé ženy mi tu zůstaly. A to je hlavní,“ zažertoval.

Výbor europarlamentu vyzval Babiše, aby vyřešil trvající střet zájmů

Své zkušenosti má i poslanec Jan Zahradil (ODS), jenž v EP od března dosud nebyl, a tak neví, zda o něco nepřišel. Tak jako loni, kdy se asi někomu tuze zalíbily jeho dvě saka a kalhoty. „Protokol byl tehdy sepsán, ale nic se nevyšetřilo,“ řekl pro Lidovky.cz. V europarlamentu se dle něj krade léta. Letošní incident ho proto zase tolik nepřekvapil.

Rozhořčení naopak neskrýval německý europoslanec za Zelené Nico Semsrott, jemuž zmizely notebooky. Pro list Politico prohlásil, že je zklamán nedostatečnou reakcí Generálního ředitelství pro bezpečnost Evropského parlamentu, známého jako DG SAFE. „Je to obrovský skandál,“ řekl.

Kritice, zejména pak od lidovce Zdechovského, neušla ani místopředsedkyně EP Dita Charanzová (za ANO), která je zodpovědná právě za bezpečnost. „Vyšetřování provádí belgická policie, nikdo jiný ani nesmí. Rychlost její práce bohužel ovlivnit nemůžeme,“ reagovala Charanzová pro Lidovky.cz. Europarlament podle ní v reakci na krádeže ihned posílil ostrahu a přijímá i další opatření, aby se situace neopakovala. „Očekáváme od paní Charanzové, že zaklekne na sekuriťáky a provede čistky,“ doplnil Zdechovský.

Tichý alarm

Krádeže se v bruselské budově odehrály v dubnu. Předseda Evropského parlamentu David Sassoli zavedl v březnu přísná opatření, podle kterých do budov nesměl nikdo zvenčí; s výjimkou úklidové firmy. Poslanci a zaměstnanci pracovali ze svých domovských zemí, parlament tak zůstal až do května prázdný. Krádežím podle poslanců nezabránily ani alarmy a kamery, pokud ovšem byly vůbec zapnuty.

Zákaz vlajek v europarlamentu? Neuvěřitelná tupost, kritizuje Zahradil

Otazníky dosud visí nad tím, jestli z kanceláří europoslanců neunikly i nějaké citlivé informace. „Tajné dokumenty a data, to je nejhorší věc. Navíc se nyní budou muset předělat nové přístupy a podobně. IT oddělení se zapotí,“ uzavřel Zdechovský.

DG SAFE má podle listu Politico 756 zaměstnanců a v roce 2018 spravovalo 1,5 procenta celkového rozpočtu parlamentu. Na bezpečnost a ostrahu budov letos europarlament odhadem vydá 23 milionů eur. EP přitom spravuje celkem tři budovy, kromě té největší, bruselské ještě ve Štrasburku a v Lucemburku. Působí v nich kolem osmi tisíc lidí, z toho pět tisíc v Bruselu. Zaměstnanci jsou ze všech členských států EU, dokonce i z jiných zemí. Nejpočetnější zastoupení má Belgie, následuje Francie, Itálie, Španělsko a Německo. Samotných poslanců je 705, Česko reprezentuje 21 zástupců.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...