20. listopadu 2015 21:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podezřelá Hasna prý bombu v bytě pařížského teroristy neodpálila

Odpálila se krátce po začátku policejního útoku na byt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpálila se krátce po začátku policejního útoku na byt. | foto: ČTK

PAŘÍŽ Ve vyšetřování úmrtí tří lidí v bytě Abdelhamída Abaaouda, který je považován za strůjce pařížského teroru, nastal obrat: bombu v bytě, v němž se Abaaoud skrýval, podle policie neodpálila Hasna Aitboulahcenová, ale někdo jiný. Hasna totiž s muži zákona komunikovala a chtěla se jim dokonce vzdát.

V současnosti je podle vyšetřovatelů zřejmé pouze to, že v bytě na pařížském předměstí zemřeli tři lidé. Kromě Abaaouda a Aitboulahcenové na místě zahynula ještě jedna osoba, kterou však úřady zatím neidentifikovaly. Právě tato osoba měla podle policejního zdroje agentury AFP bombu odpálit.

Po pátku je jasnější také to, jak se Hasna chovala během policejní akce. Svědkové popsali, že ještě před zásahem křičela z okna a prosila o pomoc. Poté, co muži zákona do bytu vtrhli, několikrát jim zopakovala, že Abaaoud není její přítel. Podle vyšetřovatelů navíc byla ochotna se vzdát.

Řekl jí, že ubytování poskytnul dvěma lidem na žádost známé. Ta mu sdělila, že...
Nedaleko bytu policie zadržela ještě dva další lidi.

Francouzská policie Aitboulahcenovou sledovala kvůli podezření z obchodování s drogami. O žádných jejích vztazích s radikálními islamisty však zprávy neměla.

Vyšetřovatelé v pátek přišli i s dalším novým poznatkem: francouzská prokuratura informovala o tom, že minimálně dva z pařížských atentátníků přišli do Evropy před nedávnem společně s uprchlíky ze Sýrie. Do Schengenského prostoru se měli dostat společně – takzvanou balkánskou cestou. Řecké úřady je zaregistrovali 3. října, kdy připluli spolu s dalšími 198 běženci z Turecka.

sva, ČTK