Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

KLDR možná chystá test rakety s jadernou hlavicí. Mohl by ohrozit Japonsko

Svět

  10:37
SOUL/TOKIO - Severní Korea možná připravuje test rakety s jadernou hlavicí, která přeletí Japonsko, prohlásil v pátek japonský ministr obrany Icunori Onodera. Reagoval tak na výhrůžku severokorejského ministra zahraničí, podle něhož by KLDR mohla provést svůj dosud největší jaderný test v Pacifiku.

Severokorejský vůdce Kim Čong-Un udává pokyny pro nukleární program na nedatované fotografii vydané severokorejskou zpravodajskou agenturou. foto: Reuters

Japonský ministr obrany se domnívá, že Severní Korea může provést zkoušku rakety středního doletu nebo mezikontinentální balistické rakety s jadernou hlavicí, vzhledem k pokrokům v raketovém a nukleárním zbrojním programu KLDR v poslední době. „Nemůžeme přitom vyloučit, že tato střela přeletí nad naší zemí,“ dodal Onodera.

Další provokace: KLDR odpálila raketu do oceánu. Jižní Korea odpověděla stejně

Vipin Narang, expert na jaderné strategie působící na americkém Massachusettském technickém institutu, řekl, že takový test by mohl představovat nebezpečí pro lodní a leteckou dopravu, i kdyby Pchjongjang vyhlásil v oblasti zónu bez leteckého a námořního provozu.

„A pokud by test nešel podle plánu, mohlo by se ocitnout v ohrožení také místní obyvatelstvo. Mluvíme tady o nasazení skutečné jaderné hlavice na raketu, která byla v minulosti testována jen několikrát,“ upozornil Narang.

Vůdci Spojených států a KLDR se tento týden dostali do ostré slovní přestřelky. Americký prezident Donald Trump ve svém úterním projevu prohlásil, že pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy, Washington nebude mít jinou možnost, než Severní Koreu zcela zničit.

Nejsilnější výbuch vodíkové bomby v Tichém oceánu

V pátek severokorejský vůdce Kim Čong-un v reakci na Trumpova slova pohrozil USA nejtvrdšími protiopatřeními v historii. A šéf severokorejské diplomacie Ri Jong-ho, který během pátku přednese projev na Valném shromáždění OSN, novinářům v New Yorku řekl, že odpovědí na Trumpova slova „by mohl být zatím nejsilnější výbuch vodíkové bomby v Tichém oceánu“.

Podle Kim Tong-juba, bývalého důstojníka jihokorejské armády, který nyní působí jako analytik v Ústavu studií Dálného východu v Soulu, prohlášení severokorejského vůdce naznačuje, že Pchjongjang chystá svůj nejagresivnější raketový test v historii. KLDR by prý mohla odpálit mezikontinentální balistickou raketu Hwasong-14 přes Japonsko do vzdálenosti kolem 7000 kilometrů, aby ukázala, že je schopna zasáhnout Havaj či Aljašku.

Poslední ukázka úspěchu zbrojního programu KLDR

Nechat explodovat raketu s jadernou hlavicí nad Tichým oceánem by byl poslední logický krok KLDR ve snaze prokázat úspěch severokorejského zbrojního programu, píše agentura Reuters. Tento atmosférický test by podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) znamenal první takovou zkoušku ve světě od roku 1980, kdy Čína provedla svůj poslední jaderný výbuch v ovzduší.

V roce 1963 nukleární zkoušky v ovzduší, ve vesmíru a pod vodou zakázala mezinárodní smlouva a Spojené státy, které mezi lety 1945 a 1962 uskutečnily přes 200 atmosférických jaderných testů, Sovětský svaz a Británie přesunuly zkoušky svých atomových zbraní pod zem. Francie v atmosférických jaderných testech pokračovala do roku 1974 a Čína do roku 1980.

V roce 1992 vyhlásily jaderné mocnosti na veškeré jaderné pokusy moratorium, které však bylo mnohokrát porušeno. Čína ho začala uplatňovat v roce 1996. Všech šest severokorejských jaderných zkoušek se uskutečnilo pod zemí. Atmosférická zkouška s sebou nese mimo jiné riziko silného radioaktivního zamoření. Kromě rakety s jadernou hlavicí by KLDR mohla v Pacifiku také odpálit bombu na lodi nebo pod mořskou hladinou, uvedli experti citovaní agenturou Reuters.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...