17. února 2017 21:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pentagon: Blíží se konec IS v syrské Rakce. Z města prchají vedoucí členové

Bombardováním zničená mešita v Rakce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bombardováním zničená mešita v Rakce. | foto: Reuters

DAMAŠEK Ze severosyrského města Rakka, které je od roku 2014 hlavní baštou organizace Islámský stát (IS) v Sýrii, prchají podle mluvčího Pentagonu vedoucí členové IS. Mluvčí kapitán Jeff Davis v pátek oznámil, že nejde o bojovníky, ale jakési administrativní pracovníky. Zdůraznil, že jejich opouštění města je organizované.

„Takže definitivně vzali na vědomí fakt, že jejich konec v Rakce se blíží. Vidíme nyní exodus jejich vedení,“ řekl Davis. Nijak ale nespecifikoval počty členů, kteří podle něj z Rakky odcházejí na jih podél řeky Eufrat. Podle Davise odchází z města „mnoho administrativních pracovníků a úředníků“.

Město Rakka dobyli bojovníci z IS v roce 2013, kdy tam žilo asi 300 tisíc lidí, a následující rok z něj udělali své ústředí v Sýrii.

Ofenziva v provincii Rakka, jejímž cílem je znovudobytí stejnojmenného města, začala loni v listopadu. Vede ji koalice, která si říká Demokratické síly Sýrie (SDF), jež vznikla v roce 2015 na popud USA. Koalice sdružuje místní skupiny bojující proti IS, má asi 25 tisíc členů a její hlavní složkou jsou kurdské milice YPG.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz