27. června 2017 7:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Podle svědomí‘. Merkelová zmírnila kategorické ne CDU vůči sňatkům homosexuálů

Angela Merkelová na tiskové konferenci CDU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová na tiskové konferenci CDU. | foto: Reuters

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová zmírnila své kategorické ne manželství osob stejného pohlaví. V pořadu Brigitte Live v pondělí předsedkyně konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) uvedla, že by se přikláněla k možnosti, že by poslanci její strany o příslušném zákonu hlasovali „podle svého svědomí“.

Pokud by skutečně zákonodárci konzervativních stran CDU/CSU hlasovali v parlamentu pouze podle svého přesvědčení, tedy bez tlaku na jednotné hlasování ze strany své frakce, zákon o manželství osob stejného pohlaví by podle agentury DPA Spolkovým sněmem zřejmě prošel.

Helmut Kohl a Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová a estonský premiér Juri Ratas.

Úplné zrovnoprávnění homosexuálů před zákonem za podmínku vstupu do koalice s další stranou po zářijových volbách označili už dříve sociální demokraté (SPD), liberálové (FDP) a Zelení. Manželství osob stejného pohlaví podporuje i parlamentní strana Levice.

Merkelová v živě vysílaném rozhovoru s časopisem Brigitte uvedla, že si v otázce „manželství pro všechny“ přeje vyvolat ve straně debatu, která by vedla „spíš směrem k hlasování na základě svědomí“.

Podle agentury DPA odklon od kategorického odmítání manželství osob stejného pohlaví Merkelová před vyjádřením konzultovala s předsedou sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) Horstem Seehoferem. Bavorská CSU zastává tradičně konzervativnější postoje než CDU.

V Německu se budou 24. září konat parlamentní volby. Proti manželství osob stejného pohlaví se zatím odmítavě stavěly jen strany konzervativní unie CDU/CSU a pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD). Registrované partnerství je v Německu možné uzavřít od roku 2001.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz