Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putinova kritika nejspíš uškrtil profesionální zabiják. Snažil se, aby to vypadalo jako sebevražda

Svět

  10:54
LONDÝN/PRAHA - Ruského odsouzeného podnikatele Nikolaje Gluškova, kritika prezidenta Vladimira Putina, zavraždil v roce 2018 neznámý pachatel. Poté se snažil místo činu naaranžovat, aby to vypadalo jako sebevražda. Vyplývá to ze soudní patologické zprávy vydané tento týden.

Nikolaj Gluškov, bývalý přítel miliardáře a kritika Kremlu Borise Berezovského, byl v Londýně zavražděn. Snímek pochází z roku 1999, kdy byl Gluškov v Rusku odsouzen za praní špinavých peněz. foto: Reuters

Mrtvé tělo šestaosmdesátiletého Nikolaje Gluškova našli policisté v jeho londýnském bytě v březnu roku 2018. Došlo k tomu jen týden po otravě bývalého ruského agenta v britských službách Sergej Skripala a jeho dcery Julije. Případ zřejmě i proto nebyl tolik medializovaný. Policisté tehdy konstatovali, že Gluškov zemřel na „stlačení hrdla“, později celý případ začali vyšetřovat jako vraždu důsledkem uškrcení.

Britská policie vyšetřuje úmrtí Nikolaje Gluškova, bývalého přítele miliardáře...
Britská policie vyšetřuje úmrtí Nikolaje Gluškova, bývalého přítele miliardáře...

Tyto závěry nyní potvrdil londýnský koroner Chinyer Inyama. „Ze všech shromážděných dokumentací a důkazů vyplývá, že Gluškov byl zabit,“ řekl podle britského deníku The Independent koroner s tím, že následně se někdo pokusil místo činu naaranžovat tak, aby to vypadalo jako sebevražda.

Podle metropolitní policie v Londýně bylo kvůli Gluškovově případu kontaktováno přes 1800 svědků a sepsáno více než 420 svědectví. Žádný motiv však zatím nebyl stanoven a identita pachatele zůstává stálo neznámou. Jedinou stopou je černý Volkswagen, který byl v blízkosti místa činu spatřený den před vraždou. Podle indicií to navíc vypadá, že vrahem byl profesionál, protože Gluškov musel být zneškodněn během několika sekund. „Chybí tu zranění odpovídající delšímu zápasu nebo odporu vůči třetí straně a absence zranění na horních končetinách,“ stálo ve zprávě s dodatkem, že útočník stál patrně přímo za zády ruského obchodníka a uškrtil jej.

Gluškov býval v 90. letech náměstkem ředitele letecké společnosti Aeroflot a spolu s ruským miliardářem a kamarádem Borisem Berezovským měl aerolinky různými finančními machinacemi okrást o stamiliony dolarů. V ruském vězení strávil pět let, propuštěn byl roku 2004 a v roce 2010 mu byl ve Velké Británii udělený politický azyl. O sedm let později ho Rusové znovu odsoudili v nepřítomnosti za zpronevěru k dalším osmi letům vězení. V den své smrti se měl dostavit k obchodnímu soudu v Londýně, následující den jej nalezla jeho dcera.

Gluškova tak postihl stejný osud jako jeho kamaráda Berezovského, který byl v roce 2013 nalezen také bez známek života, oficiálně se oběsil, Gluškov však této verzi nevěřil. Oba tito muži byli Putinovými kritiky.

Autor: