19. února 2019 11:06, aktualizováno  15:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemřel ‚námořník z Times Square‘, který se stal symbolem konce 2. světové války

Georg Mendonsa líbá zdravotní sestru na Times Square v New Yorku. Ikonická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Georg Mendonsa líbá zdravotní sestru na Times Square v New Yorku. Ikonická... | foto: ČTK

Washington Ve věku 95 let zemřel námořník George Mendonsa známý ze slavné fotografie, na které líbá zdravotní sestru na newyorském náměstí Times Square v den kapitulace Japonska na konci druhé světové války. V úterý o tom informovala televize ABC News s tím, že skonal o víkendu jen dva dny před 96. narozeninami.

Dívka, kterou tehdy Mendonsa v nadšení políbil, se jmenovala Greta Friedmanová. Zemřela v roce 2016 ve věku 92 let. Snímek mladé dvojice se stal symbolem amerických oslav válečného vítězství.

Fotografii pořídil 14. srpna 1945 Alfred Eisenstaed a veřejnost ji poprvé uviděla v magazínu Life. Snímek se oficiálně jmenuje V-J Day in Times Square (Den vítězství nad Japonskem na Times Square), všeobecně je ale znám jen jako Kiss (Polibek). Zachytil moment, kdy se Američané dozvěděli o kapitulaci Japonska a vydali se slavit do ulic New Yorku. Japonsko kapitulovalo 15. srpna 1945, kvůli časovému posunu bylo v USA v tu dobu ještě 14. srpna.

Fotografie, která se stala symbolem konce druhé světové války.

Fotografie, která se stala symbolem konce druhé světové války.

„Neviděla jsem ho přicházet a než jsem to zjistila, byla jsem v jeho objetí,“ popsala Friedmanová v roce 2012 událost ze srpna 1945. Dodala, že to nebyl romantický okamžik, ale jen radost slavícího námořníka. Po tomto polibku se až do roku 1980 Friedmanová a Mendonsa nesetkali. Do té doby nikdo netušil, kdo na fotografii je. Až tehdy časopis Life vyzval pár, aby se přihlásil, a následné setkání také zdokumentoval.

Mendonsa, který za války sloužil na torpédoborci, v roce 2015 řekl, že mu Friedmanová, asistentka v zubní ordinaci, připomněla sestřičky pečující o zraněné vojáky na nemocniční lodi. „Viděl jsme práci sestřiček a pak na Times Square válka skončila, měl jsem pár drinků, tak jsem tu sestřičku popadl,“ řekl.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz