7. listopadu 2018 9:23, aktualizováno  11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie v Barceloně i Madridu evakuovala nádraží kvůli podezřelému kufru, šlo o falešný poplach

Katalánská policie střeží vchod hlavního nádraží v Barceloně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Katalánská policie střeží vchod hlavního nádraží v Barceloně. | foto: ČTK

Barcelona Evakuaci cestujících ze dvou vlaků na hlavním vlakovém nádraží v Barceloně a posléze i vyklízení hlavního nádraží v Madridu způsobil ve středu ráno podezřelý předmět v kufru jedné z cestujících. Na nádraží Sants v Barceloně dorazili pyrotechnici a asi po dvou hodinách policie oznámila, že poplach byl falešný. Způsobil ale zpoždění několika vlaků.

„Kolem osmé ráno jsme dostali upozornění. Bezpečnostní služba železnice ADIF našla skenerem v jednom z kufrů předmět připomínající granát,“ uvedla na Twitteru krátce po deváté katalánská policie, která okamžitě vyrazila i s pyrotechniky na barcelonské nádraží.

Na nádraží v Barceloně se začaly tvořit fronty, když megafonem bez bližších podrobností oznámili přerušení provozu. Ten byl asi po hodině částečně obnoven, za další necelou hodinu byl provoz obnoven zcela.

Vyklizení madridského nádraží Atocha souviselo s vysokorychlostním vlakem AVE, v němž podle podezření policie odcestovala žena, v jejímž kufru byl na nádraží v Barceloně naskenován podezřelý předmět.

Asi v 10:30 SEČ, tedy dvě hodiny po oznámení přerušení provozu na nádraží v Barceloně, španělská i katalánská policie na Twitteru uvedly, že šlo o falešný poplach. Podezřelý předmět nebyl granát, jak se ochranka barcelonského nádraží obávala. Podle agentury EFE šlo o pásek, jehož spona připomínala ruční granát.

Bezpečnostní opatření na nádraží v Madridu i v Barceloně byla v posledních letech výrazně zpřísněna. Na madridském nádraží Atocha a v madridských stanicích El Pozo a Santa Eugenia se stal v roce 2004 nejhorší teroristický útok v historii země. Ve čtyřech vlacích tam 11. března 2004 explodovalo několik výbušnin, zemřelo při tom 191 lidí a na 1800 dalších osob utrpělo zranění. Za útokem tehdy stála teroristická síť Al-Káida.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz