Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie střílela do davu na pohřbu kurdského disidenta

Svět

  12:38
DAMAŠEK - Přes 50 000 lidí se účastní pohřbu zavražděného kurdského disidenta v syrském Kámišlí, který se změnil v masovou demonstraci proti režimu prezidenta Bašára Asada. Policie údajně začala na demonstranty střílet, hlášen už je jeden mrtvý, oznámila agentura AFP s odvoláním na syrské ochránce lidských práv.

Nepokoje v Sýrii foto: ČTK

Jeden z prominentních představitelů syrské opozice, člen Syrské národní rady (hlavní opoziční koalice) a uznávaný a populární kurdský opoziční vůdce Mišal Tamu byl zabit v pátek v Kámišlí na severovýchodě země.

Zavraždili ho neznámí maskovaní ozbrojenci, kteří vnikli do jeho domu a začali střílet. Zároveň zranili Tamuova syna Marcela a jednu jeho spolupracovnici.

ČTĚTÉ TAKÉ:

Hned po oznámení Tamuovy smrti vyšly do ulic v Kámišlí tisíce kurdských demonstrantů, kteří se shromáždili zejména před nemocnicí, kam bylo převezeno tělo zabitého. Třiapadesátiletý Tamu byl teprve nedávno po třech a půl letech propuštěn z vězení.

"Pohřeb Mišala Tamua se změnil v demonstraci 50 000 lidí volajících po svržení režimu," citovala AFP z prohlášení Organizace syrských pozorovatelů pro lidská práva (OSDH). Podle zpráv místních aktivistů policie proti demonstrantům zasáhla střelbou, nejméně jeden člověk byl zabit a řada dalších zraněna.

Syrská opozice požaduje svržení Asadova režimu, především odchod prezidenta, který podle ní dovedl zemi na pokraj občanské války. Od března bylo podle OSN při potlačování protivládních protestů v Sýrii zabito již 2900 lidí, včetně příslušníků státních ozbrojených složek. Počet obětí narostl o 200 od začátku září.

Autoři: ,