27. června 2019 11:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie zadržela dva muže, kteří prodali zbraně vrahovi německého politika

Německý politik Walter Lübcke. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý politik Walter Lübcke. | foto: Reuters

Berlín Němečtí policisté v noci na čtvrtek zadrželi dvojici mužů, kteří se údajně podíleli na prodeji zbraní vrahovi politika vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Waltera Lübckeho. Našli také několik zbraní již dříve zadrženého pravicového extremisty Stephana Ernsta, který se k činu přiznal.

Informují o tom rozhlasové a televizní stanice NDR a WDR a list Süddeutsche Zeitung. Vražda Lübckeho byla podle všeho prvním takovým činem vůči politikovi motivovaným pravicovým extremismem v dějinách spolkové republiky.

Policisté munici a pětici zbraní, mezi nimiž byl i samopal Uzi, našli díky přiznání Ernsta, který jim řekl, že zbraně skladuje pod zemí v areálu svého zaměstnavatele. Některé z nich koupil už v roce 2014, zbraň, kterou vraždil, pak v roce 2016.

Na základě výpovědi pětačtyřicetiletého radikála také policie zadržela muže podezřelého z prodeje zbraní a muže, který údajně obchod zprostředkoval. První z nich pochází ze západoněmeckého Severního Porýní-Vestfálska, druhý z okolí hesenského Kasselu.

Vyšetřovatelé zatím nemají žádné informace o tom, že by dvojice o vražedných plánech Ernsta věděla. Není ale vyloučené, že se oba také pohybovali v pravicově extremistických kruzích. Přinejmenším při prohledání bytu muže podezřelého ze zprostředkování obchodu našla policie předměty upomínající na dobu nacismu.

Pětašedesátiletý Lübcke, který byl vysoce postaveným úředníkem místní správy v Hesensku, byl zastřelen začátkem června u svého domu v obci Wolfhagen. Motivem byl zřejmě jeho otevřený přístup k migrantům. Do hledáčku vyšetřovatelů se kvůli činu poměrně rychle dostal právě Ernst, kterého v polovině měsíce zatkla speciální policejní jednotka.

Útoky na německé politiky jsou stále častější

Podezřelý byl německým úřadům známý kvůli svému dřívějšímu zapojení do pravicově extrémní scény. V posledních letech jej ale německé úřady cíleně nesledovaly. Pětačtyřicetiletý muž byl v minulosti opakovaně souzen, mimo jiné za pokus o útok trubkovou bombou na uprchlickou ubytovnu nebo za vážné zranění přistěhovalce, čehož se dopustil ve vazbě.

Útoky na politiky se v Německu v posledních letech odehrávají stále častěji. K nejznámějším patří pokus o vraždu současné primátorky Kolína nad Rýnem Henriette Rekerové z roku 2015, při němž málem přišla o život, a předloňský útok nožem na starostu západoněmecké obce Altena Andrease Hollsteina (CDU). V obou případech byl důvodem napadení nesouhlas se vstřícným přístupem těchto politiků k migraci.

ČTK