Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie zadržela prvního člověka v kauze tragického požáru věžáku v Londýně, projektantka vyhodila plány

Svět

  12:29
Londýn - Britští policisté při vyšetřování požáru obytného věžáku Grenfell Tower zatkli 38letého muže. Jde o prvního zadrženého v souvislosti s tragédií. Muž byl podle informací listu The Telegraph zatčen v britském Sussexu a čelí obvinění z maření vyšetřování události. Policie tvrdí, že tento krok nemá souvislost s kauzou “vyhozených” konstrukčních plánů z minulého týdne. Zadržený muž byl po výslechu propuštěn.

Počet obětí požáru v Grenfell Tower bude hodně vysoký. foto: Reuters

Začalo veřejné vyšetřování požáru věžáku londýnské Grenfell Tower

Zatčení přišlo potom, co projektantka, která vedla rekonstrukci věže, byla minulý týden obviněna z toho, že vyhodila konstrukční plány budovy. Ta na svou obranu podle The Telegraph řekla, že se jich zbavila již před rokem při “úklidu stolu”.

Hořící věžák a komínový efekt.
Pohled do zdevastovaných bytů.

“Když si je policie na začátku nevzala, tak jsem je vyhodila,” řekla Claire Williamsová, vedoucí rekonstrukce Grenfell Tower. Prý si myslela, že policie už má kopie dokumentů a pokud ne, tak ji nenapadlo, že by mohly být důležité. Plány byly podle prokuratury zásadní pro vyšetřování celé kauzy. To proto, že při renovaci dostala budova novou fasádu, která může být příčinou toho, že se požár šířil tak rychle.

Celý incident popudil skupinu rodin a přeživších tragédie Grenfell United. “Říkáme to stále dokola, nezájem těchto lidí, který ukazují nám a našim blízkým nás nikdy nepřestane šokovat a štvát,” píše skupina ve svém prohlášení podle britského listu. Skupina se pokouší žalovat i americkou firmu Acronic, která dodávala materiály na rekonstrukci.

Tragédie se odehrála před třemi lety a zahynulo při ní 72 lidí. Budova Grenfell Tower měla 21 pater, 129 bytů a byla součástí západní londýnské čtvrti, ve které se nachází sociálního bydlení, informuje BBC. Příčinou požáru je pravděpodobně lednička, která vzplála v bytě jednoho z nájemníků.

Londýnští hasiči měli Grenfell Tower evakuovat rychleji. Zemřelo by méně lidí, tvrdí uniklá zpráva

Zůstává však nedořešené, jak je možné, že se požár šířil tak rychle. Během půl hodiny byla v plamenech celá budova. Nájemníci dlouhodobě upozorňovali na špatné bezpečnosti zajištění. Mimo to měla stavba obložení z vysoce hořlavých materiálů, které na ní byly umístěny při renovaci, která proběhla rok před katastrofou, píše BBC.

Vyšetřování stále probíhá. Výsledky jeho první fáze byly oznámeny v minulém říjnu. Prokázalo se “zásadní systémové pochybení” na straně londýnských hasičů. Ti měli doporučovat nájemníkům zůstávat ve svých pokojích ve chvíli, kdy už měli být dávno evakuováni. Vyšetřování bude pokračovat nejméně do prosince roku 2021.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat