Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie zlikvidovala barikády v Kyjevě. Kulatý stůl opozice ignorovala

Evropa

  12:39aktualizováno  14:52
KYJEV - Stovky vojáků ukrajinského ministerstva vnitra během noci dokončilo likvidaci barikád a opozičních stanových táborů v kyjevské vládní čtvrti. Protivládní demonstranti se přesunuli na náměstí Nezávislosti, jež noční akce nezasáhla. Prezident Viktor Janukovyč v úterý se třemi bývalými prezidenty země připravoval jednání s opozicí.

Ukrajinská pořádková policie likviduje barikády, jimiž opoziční demonstranti obestavěli vládní čtvrť foto: Reuters

Noční policejní akce v Kyjevě se podle policejní zprávy obešla bez zatýkání. Širší kyjevské centrum a náměstí Nezávislosti, které v noci navzdory pětistupňovému mrazu dál okupovaly stovky opozičních aktivistů, střeží podle listu Segodňa asi 6000 ozbrojených policistů.

Situaci ve městě výrazně komplikuje počasí, kyjevské ulice a náměstí pokrylo náledí. Policie ohlásila za pondělí a dnešek bezprecedentní počet dopravních nehod, nemocnice jsou v pohotovosti. Na náměstí Nezávislosti přesto setrvává několik tisíc lidí. K dispozici mají polní kuchyně, o zábavu se jim na improvizovaném pódiu starají místní rockové skupiny.

VÍCE ZDE:

Kritika Moskvy

V Moskvě se k vývoji na Ukrajině důrazně vyslovila Státní duma. V přijaté rezoluci poslanci vyzvali západní politiky, aby ustoupili od nátlaku na Kyjev. Zdůraznili, že opoziční demonstrace destabilizují sousední zemi, která je Rusku "bratrem". Dokument vyzývá demonstranty, aby v zemi obnovili ústavní pořádek.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nepovolené mítinky, blokování státních orgánů, okupace administrativních budov, pogromy a ničení historických památníků mohou mít velmi negativní hospodářské a politické následky pro ukrajinské obyvatelstvo," varuje rezoluce. "Zvláštní znepokojení vyvolává otevřené vměšování cizích státních činitelů do vnitřních záležitostí svrchované Ukrajiny, což je v rozporu se všemi mezinárodními normami," praví se v dokumentu.

VŠE O AKTUÁLNÍM DĚNÍ NA UKRAJINĚ

Demonstrace v centru ukrajinské metropole.

Jednání u kulatého stolu

Prezident Viktor Janukovyč se v úterý sešel se svými předchůdci Leonidem Kravčukem, Leonidem Kučmou a Viktorem Juščenkem. Schůzka je podle Juščenkovy mluvčí Iryny Vannykovové "prvním krokem ke svolání celonárodního kulatého stolu za účasti prezidentů, opozice, mládeže a zástupců občanské společnosti".

V Kyjevském Paláci kultury mezitím začal ohlášený "celonárodní kulatý stůl", který měl být platformou pro jednání režimu s opozicí. Podle ukrajinských novinářů přišli o situaci v zemi besedovat například šéf parlamentní frakce vládní Strany regionů Oleksandr Jefremov, šéf parlamentu Volodymyr Rybak nebo předseda ukrajinských komunistů Petro Simoněnko.

Nikdo z opozičních vůdců ale na kulatý stůl nedorazil. Podle předsedy opoziční strany UDAR Vitalije Klička opozice neobdržela žádné pozvání. K jednání je navíc ochotna přistoupit ve chvíli, kdy za kulatý stůl zasednou i představitelé zemí Evropské unie a jednání bude mít přesný a předem dohodnutý program.

Razantně odmítl kulatý stůl poslanec opoziční strany Vlast Mykola Tomenko. "Političtí důchodci o budoucnosti Ukrajiny rozhodovat nebudou," prohlásil s odkazem na angažmá tří bývalých ukrajinských prezidentů, kteří dialog u kulatého stolu jako první navrhli.

Ve štábu opozice v kyjevské odborové centrále se dnes s opozičními vůdci Kličkem, Arsenijem Jaceňukem a Olehem Ťahnybokem setkala náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová. Po setkání novinářům bez dalších podrobností řekla, že schůzka byla "velmi plodná".

Do sídla ukrajinské opozice vtrhli maskovaní muži:

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!