Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie zlikvidovala barikády v Kyjevě. Kulatý stůl opozice ignorovala

Svět

  12:39aktualizováno  14:52
KYJEV - Stovky vojáků ukrajinského ministerstva vnitra během noci dokončilo likvidaci barikád a opozičních stanových táborů v kyjevské vládní čtvrti. Protivládní demonstranti se přesunuli na náměstí Nezávislosti, jež noční akce nezasáhla. Prezident Viktor Janukovyč v úterý se třemi bývalými prezidenty země připravoval jednání s opozicí.

Ukrajinská pořádková policie likviduje barikády, jimiž opoziční demonstranti obestavěli vládní čtvrť foto: Reuters

Noční policejní akce v Kyjevě se podle policejní zprávy obešla bez zatýkání. Širší kyjevské centrum a náměstí Nezávislosti, které v noci navzdory pětistupňovému mrazu dál okupovaly stovky opozičních aktivistů, střeží podle listu Segodňa asi 6000 ozbrojených policistů.

Situaci ve městě výrazně komplikuje počasí, kyjevské ulice a náměstí pokrylo náledí. Policie ohlásila za pondělí a dnešek bezprecedentní počet dopravních nehod, nemocnice jsou v pohotovosti. Na náměstí Nezávislosti přesto setrvává několik tisíc lidí. K dispozici mají polní kuchyně, o zábavu se jim na improvizovaném pódiu starají místní rockové skupiny.

VÍCE ZDE:

Kritika Moskvy

V Moskvě se k vývoji na Ukrajině důrazně vyslovila Státní duma. V přijaté rezoluci poslanci vyzvali západní politiky, aby ustoupili od nátlaku na Kyjev. Zdůraznili, že opoziční demonstrace destabilizují sousední zemi, která je Rusku "bratrem". Dokument vyzývá demonstranty, aby v zemi obnovili ústavní pořádek.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nepovolené mítinky, blokování státních orgánů, okupace administrativních budov, pogromy a ničení historických památníků mohou mít velmi negativní hospodářské a politické následky pro ukrajinské obyvatelstvo," varuje rezoluce. "Zvláštní znepokojení vyvolává otevřené vměšování cizích státních činitelů do vnitřních záležitostí svrchované Ukrajiny, což je v rozporu se všemi mezinárodními normami," praví se v dokumentu.

VŠE O AKTUÁLNÍM DĚNÍ NA UKRAJINĚ

Demonstrace v centru ukrajinské metropole.

Jednání u kulatého stolu

Prezident Viktor Janukovyč se v úterý sešel se svými předchůdci Leonidem Kravčukem, Leonidem Kučmou a Viktorem Juščenkem. Schůzka je podle Juščenkovy mluvčí Iryny Vannykovové "prvním krokem ke svolání celonárodního kulatého stolu za účasti prezidentů, opozice, mládeže a zástupců občanské společnosti".

V Kyjevském Paláci kultury mezitím začal ohlášený "celonárodní kulatý stůl", který měl být platformou pro jednání režimu s opozicí. Podle ukrajinských novinářů přišli o situaci v zemi besedovat například šéf parlamentní frakce vládní Strany regionů Oleksandr Jefremov, šéf parlamentu Volodymyr Rybak nebo předseda ukrajinských komunistů Petro Simoněnko.

Nikdo z opozičních vůdců ale na kulatý stůl nedorazil. Podle předsedy opoziční strany UDAR Vitalije Klička opozice neobdržela žádné pozvání. K jednání je navíc ochotna přistoupit ve chvíli, kdy za kulatý stůl zasednou i představitelé zemí Evropské unie a jednání bude mít přesný a předem dohodnutý program.

Razantně odmítl kulatý stůl poslanec opoziční strany Vlast Mykola Tomenko. "Političtí důchodci o budoucnosti Ukrajiny rozhodovat nebudou," prohlásil s odkazem na angažmá tří bývalých ukrajinských prezidentů, kteří dialog u kulatého stolu jako první navrhli.

Ve štábu opozice v kyjevské odborové centrále se dnes s opozičními vůdci Kličkem, Arsenijem Jaceňukem a Olehem Ťahnybokem setkala náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová. Po setkání novinářům bez dalších podrobností řekla, že schůzka byla "velmi plodná".

Do sídla ukrajinské opozice vtrhli maskovaní muži:

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!