Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smíří rozpolcený Kyjev jednání u kulatého stolu?

USA

  14:46
KYJEV - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč souhlasí s návrhem na uspořádání "celonárodní" diskuse u kulatého stolu, která by přispěla k řešení nynější politické krize v zemi. V pondělí to na svém webu oznámila ukrajinská prezidentská kancelář.

Nedělní protivládní protesty na kyjevském náměst Nezávislosti foto: Reuters

Návrh na jednání, které se má uskutečnit v úterý, předložili minulou středu prezidentovi tři jeho předchůdci v nejvyšším úřadu Leonid Kravčuk, Leonid Kučma a Viktor Juščenko.

Podle tří bývalých státníků má beseda u kulatého stolu uvolnit nynější dramatickou konfrontaci, kterou koncem listopadu odstartovalo odvolání ukrajinského podpisu pod dohodou o přidružení k Evropské unii. Ústup Janukovyče od integrace s Evropou vyvolal v zemi masové demonstrace, do nichž se minulý víkend zapojily v Kyjevě statisíce lidí.

AKTUÁLNÍ DĚNÍ NA UKRAJINĚ:

V Kyjevě žádal milion lidí Janukovyčovu demisi.

Kulatý stůl má najít kompromis

Janukovyč se podle prohlášení prezidentské kanceláře společně se třemi bývalými prezidenty, tedy Kravčukem, Kučmou a Juščenkem, setká v úterý k "posouzení nejzávažnějších otázek, před nimiž země stojí". Nynější prezident souhlasí s návrhem na uspořádání kulatého stolu, který by pomohl "nalézt kompromis v nynější situaci".

K jednání by měli být přizváni jak představitelé státní moci, tak i opozice. Kterého z opozičních politiků hodlá Janukovyč pozvat, se ve zprávě prezidentské kanceláře neuvádí.

Tři bývalí prezidenti minulý týden fakticky podpořili požadavky demonstrující opozice. Ve výzvě Janukovyčovi uvedli, že ukrajinská vláda by se měla vrátit k rozhovorům s Evropskou unií o podpisu asociační smlouvy.

Do Kyjeva míří Ashtonová

Politické řešení hluboké krize má v úterý v Kyjevě pomoci nalézt i ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová, která chce podle prohlášení Evropské komise na Ukrajině jednat dva dny. Ukrajinská média zároveň s odvoláním na zdroje z amerického velvyslanectví oznámila, že v Kyjevě je rovněž očekávána náměstkyně ministra zahraničí USA pro evropské záležitosti Victoria Nulandová.

Šéf bruselské exekutivy José Barroso dnes v projevu v Miláně ocenil pokojný průběh kyjevských demonstrací. "Mladí lidí v ukrajinských ulicích v mrazivých teplotách píší nové stránky evropských dějin," řekl Barroso. Akce proevropské opozice jsou podle něj dalším důkazem o významu evropských hodnot.

Ukrajinci oslavují stržení sochy Lenina:

Autoři: ,