8. listopadu 2017 13:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policii v Berlíně se snaží infiltrovat arabské rodinné klany, tvrdí odbory

Německá policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie. | foto: Reuters

Berlín Arabské zločinecké klany se snaží dostat své členy mezi příslušníky berlínské policie. V rozhovoru poskytnutém televizní stanici ZDF to ve středu řekl předseda Německých policejních odborů (DPG), druhé největší odborové organizace německé policie. Rodinné klany se snaží podle něj získávat informace z vyšetřování trestných činů. Berlínský policejní prezident infiltraci zločineckých skupin do policie vyloučil.Policisté také vyjadřují rozhořčení z toho, jak snadno může někdo pošpinit jejich dobré jméno.

Existují „jasné indicie“, že se arabské rodinné klany snaží, aby si určití rodinní příslušníci uchovali čistý trestní rejstřík, a mohli se tak ucházet o službu u policie, řekl Bodo Pfalzgraf, předseda DPG v německé metropoli. DPG zastupuje po celém Německu asi 94 000 policistů.

„Mají samozřejmě životně důležitý zájem, aby přesně věděli, kde a jak stát funguje, jak pracuje policie, na kdy jsou naplánovány (domovní) prohlídky,“ řekl Pfalzgraf. Podle něj je tak zásadní, aby si policie dávala větší pozor na to, koho do svých řad přijímá. Zároveň ale zdůraznil, že není možné vyloučit někoho ze služby u policie jen kvůli jeho původu.

Berlínský policejní prezident Klaus Kandt ve středu možnost, že se do policejního sboru v hlavním městě infiltrovali příslušníci zločineckých klanů vyloučil. „Toto tvrzení je každopádně nesprávné,“ uvedl.

Podezření, že se zločinecké klany pokouší infiltrovat mezi policisty, se objevilo v posledních dnech v souvislosti se zprávami o poměrech na berlínské policejní akademii. V německých médiích se objevily zprávy, že žáci akademie s původem v zahraničí šíří ve škole nenávist, jsou agresivní a odmítají se učit.

Policie přiznala,že některým žákům chybí respekt a disciplína

Policie tato obvinění odmítla, přiznala ale, že některým žákům akademie chybí respekt a disciplína. Letos akademie zahájila disciplinární řízení se 33 žáky. Týkají se například prohřešků jako podvádění u zkoušek, urážky nebo ublížení na těle. Zatím byla uzavřena trojice řízení, ve dvou případech musela daná osoba akademii opustit.

Zástupkyně šéfa berlínské policie Margarete Koppersová však důrazně odmítá informace, o tom, že by se na akademii odehrála velká rvačka. Nepotvrdilo se podle ní ani tvrzení, že by se tam prodávaly drogy. Vedení policie připouští, že někteří žáci mají nedostatečné znalosti němčiny, považuje ale za důležité, aby berlínská policie byla multikulturní a reflektovala tak pestré složení obyvatel města. Kořeny v zahraničí má podle policie z 1200 žáků berlínské policejní akademie asi 45 procent.

Předseda berlínských odborů DPG Pfalzgraf dnes vyzval k přezkoumání kritérií k přijímání na policejní akademii. Vznesenými obviněními by se podle něj měli zabývat externí vyšetřovatelé. Dnes je řešil i výbor berlínské radnice pro vnitřní otázky. 

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz