Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 24 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Policisté v Buffalu srazili 75letého demonstranta. Skončil ve vážném stavu v nemocnici

Snímek zachycuje, jak policisté strčili muže na zem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek zachycuje, jak policisté strčili muže na zem | foto: Mike Desmond/WBFO

BUFFALO/PRAHA Dva policisté v Buffalu v americkém státě New York byli postaveni mimo službu poté, co se ve čtvrtek na internetu objevilo video, které zachycuje, jak shodili na zem 75letého muže. Informovala o tom agentura Reuters.

„Zažeňte ho,“ ozvalo se z hloučku policistů, zatímco k nim kráčel vysoký postarší běloch. Jeden z policistů do muže strčil rukou, druhý obuškem a z videa agentury Reuters se zdá, že třetí strážce zákona postrčil své kolegy směrem k muži.

Pětasedmdesátiletý demonstrant couvl a zakopl. Ozvalo se prasknutí a muž zůstal ležet na zemi.

VAROVÁNÍ: Video obsahuje násilné záběry.

„On krvácí! Krvácí z ucha,“ křičí jeden z hlasů v davu, ale není jasné, zda je to jeden z policistů, nebo protestujících. Obrněnci projdou kolem muže ležícího na zemi. Nikdo mu nepomáhá. 

Namísto toho se že strany policistů ozve: „Chyťte tyhle dva.“ A několik policistů zamíří k demonstrantům cedulemi s nápisem Black lives matter - Na životech černochů záleží. Video v Buffalu natočil zpravodaj místní rozhlasové stanice WBFO a umístil ho na Twitter. 

„Video mne hluboce znepokojilo,“ uvedl starosta Buffala Byron Brown. „Po dnech pokojných protestů a několika jednáních, která jsem měl s policejním vedením a zástupci veřejnosti, je tato událost deprimující,“ dodal. Podle Browna je muž ve vážném, ale stabilizovaném stavu v nemocnici.

Na videu z Buffala je vidět, jak většina policistů dál postupuje kolem muže ležícího na zádech. Strážník, který do něj strčil obuškem, se ale nad ním začal sklánět, než mu kolega naznačil, aby šel dál. V pozadí je slyšet, jak někdo přivolává zdravotníky.

Dva zdravotníci podle WBFO následně pomohli muži do sanitky. Policie poté uvedla, že senior utrpěl zranění, jelikož zakopl a spadl. Policejní komisař Byron Lockwood podle starosty Browna nařídil, aby bylo zahájeno vyšetřování.

Protesty, které propukly po usmrcení černocha George Floyda bělošským policistou v Minneapolisu, pokračují v USA už desátým dnem. Floyd zemřel 25. května po policejním zákroku. Policista Derek Chauvin mu při zatýkání klečel bezmála devět minut na krku. Nyní Chauvin čelí obvinění z vraždy a hrozí mu až 40 let odnětí svobody.

,

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...