Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Polské veto na summitu nejspíš nehrozí

Svět

  15:29
NEW YORK/PRAHA - Polsko zřejmě nebude na blížícím se summitu Evropské unie vetovat přípravu nové unijní smlouvy. Vynořily se však nové problémy, Němci se s Poláky už v současnosti přou o textu této smlouvy.

Polský prezident Lech Kaczynski s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. foto: ČTK

"Uvědomujeme si, že nemůžeme zastavit proces (reforem). Bylo by to příliš riskantní pro budoucnost. Chceme jen, aby se tak stalo co možná nejlepším způsobem pro EU a Polsko," citovala polského premiéra Jaroslawa Kaczynského CNN, podle které se Varšava rozhodla neblokovat jednání summitu ohledně hlasování v Radě EU a věří v kompromis.

Rakouský spolkový kancléř Alfred Gusenbauer dnes ve Vídni před odletem na summit zopakoval kritiku na adresu "států, které již smlouvu schválily, a teď žádají dodatečně změny". Výslovně přitom jmenoval Británii jako hlavní překážku dohody, protože údajně očekává, že Polsko nakonec přistoupí na kompromis.

Polská televize TVN 24 však dnes upozornila, že Varšavě se prý nezamlouvá ani to, že předsedající Německo chce do smlouvy převzít i preambuli euroústavy, odvolávající se na evropskou kulturu, náboženství a humanismus bez zmínky o křesťanství. "Pro Polsko to je nepřijatelné," uvedla TVN 24.

Polští diplomaté soudí, že Berlín znovu vyrukoval se spornou preambulí jako další kartou do hry s Varšavou o systém hlasování. Francouzský deník Le Monde zase upozorňuje, že pro velmi omezenou unijní smlouvu, která by se co nejméně lišila od současné unijní legislativy, jsou skandinávští členové unie, tedy Švédsko, Finsko a Dánsko.

V opačném případě by totiž nejspíš musely vlády těchto zemí vyhlásit k nové smlouvě  referendum, ve kterém by text možná neprošel, především v Dánsku, soudí list. "Německé předsednictví zná rizika spojená s referendem v Dánsku ... To by navíc bezpochyby ovlivnilo diskuse v Nizozemsku ve prospěch tamního nového referenda," citoval Le Monde dánského politika Svenda Aukena.

Berlínské předsednictví vychází při přípravě smlouvy z ústavy EU, kterou v roce 2005 zamítli v referendech Francouzi a Nizozemci. Francie již oznámila, že novou smlouvu raději schválí v parlamentu. Haag pro podobný krok údajně potřebuje, stejně jako skandinávské země a Londýn, aby smlouva neobsahovala nic, co by si vyžadovalo změnu národní legislativy.
Autoři: ,