„Přirovnávání Bruselu či Evropské unie k Sovětskému svazu nebo hitlerovské okupaci, taková slova nezůstanou bez následků, nejsou beztrestná. Ničí naši pověst v Evropě,“ řekl Tusk. Taková prohlášení zazněla ve čtvrtek od místopředsedy parlamentního klubu nejsilnější vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Marka Suského.
Ve středu šéf parlamentního klubu PiS a místopředseda Sejmu Ryszard Terlecki řekl, že Polsko „musí hledat drastická řešení“ ve vztahu s EU, a zmínil příklad Britů, kterým „nevyhovovala diktatura bruselské byrokracie, a tak odešli“.
Mluvčí vlády i mluvčí ministerstva zahraničí pak ujišťovali, že Polsko z EU nevystupuje, a sám Terlecki řekl, že takzvaný „polexit (odchod Polska z EU) je humbuk vymyšlený (hlavní opoziční stranou) Občanskou platformou a (nezávislou) televizí TVN 24“.
Podle Tuska, který se před časem vrátil do polské politiky a je úřadujícím šéfem Občanské platformy, mají zástupci současné vládnoucí garnitury vážné politické dilema. „Většina z nich je přesvědčená, že Unie je v nejlepším případě nepříjemnou nutností“. Zároveň prý přemýšlejí o tom, jak se „bruselské okupace“ zbavit a „Polsko vysvobodit“.
Tusk si myslí, že události, jako byl brexit, tedy britský odchod z EU, nebo případný stejný krok Polska, se nestávají proto, že je někdo naplánoval, ale proto, že „někdo neuměl naplánovat alternativu k takovému dramatu“.
Už roky trvající spor mezi Bruselem a vládou PiS o polskou justiční reformu se v posledních dnech vyostřil. Evropská komise ve středu požádala Soudní dvůr EU, aby Polsku vyměřil pokutu za to, že se nepodřídilo soudnímu příkazu, podle kterého má zastavit činnost disciplinární komory trestající soudce.
Evropská komise chce vyměřit Polsku pokutu, kvůli zákonu, který má ovlivnit rozhodování soudů: