Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polský premiér Tusk vyměnil půlku ministrů, aby vyhrál volby

Svět

  17:00
Polský premiér Donald Tusk chce vyhrát volby za každou cenu. V průzkumech mínění ale v poslední době posiluje strana Jaroslawa Kaczynského Právo a spravedlnost. Premiér proto vyměnil polovinu své vlády. Musel odejít i dosavadní ministr financí Jacek Rostowski. Svůj post v čele ministerstva, bude muset opustit celkem sedm ministrů.

Polský premiér Donald Tusk foto: Reuters

Polský premiér Donald Tusk oznámil největší změny ve své vládě za šest let, kdy je u moci. Týká se to i klíčového resortu financí. Ten opustí dosavadní ministr Jacek Rostowski, kterého nahradí Mateusz Szczurek. Nové řízení bude mít například i ministerstvo životního prostředí či ministerstvo pro vědu a vysoké školy. Celkem bylo vyměněno sedm ministrů.

Tusk dvacet procent, Kaczynski třicet

Podle Tuska, který úřad premiéra zastává od roku 2007, mají změny vnést do vládního týmu "novou energii". "Potřebujeme velmi rychlé tempo," uvedl premiér.  Kabinet a vládní strana Občanská platforma (PO) každopádně v poslední době ztratily mezi voliči značnou část popularity a průzkumy ukazují, že případné volby by nyní poměrně jasně vyhrála opoziční konzervativní strana Právo a Spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczynského. Její popularita dosahuje v současnosti až třiceti procent, když Občanská platforma je přibližně na dvaceti. "Rekonstrukce vlády nemá žádný význam. Je to jen PR nové vlády," uvedl podle serveru Gazeta.pl Kaczynski.

Jaroslaw Kaczyński

Jaroslaw Kaczyński

Personální změny jsou podle komentátorů pokusem, jak získat zpátky část voličské podpory před parlamentními volbami plánovanými na rok 2015.

Superministerstvo pro dotace z EU

Ministerstvo financí bude po šestiletém angažmá Rostowského nově řídit Szczurek, který dosud pracoval jako hlavní ekonom banky ING pro střední Evropu. Polsko oznámilo, že deficit rozpočtu výrazně překročí plánovaná tři procenta HDP a nesplní tak cíle, k nimž se zavázalo i vůči Evropské unii.

ČTĚTE TAKÉ:

Resort životního prostředí opustí Marcin Korolec, který nyní mimo jiné předsedá právě probíhající varšavské konferenci OSN o změnách klimatu. Korolece nahradí Maciej Grabowski.

Nové vedení budou mít i ministerstva pro vědu a vysoké školy, pro sport a turistiku, pro administrativu a digitalizaci a také ministerstvo školství. Ministerstvo dopravy a ministerstvo pro regionální rozvoj se sloučí do jednoho úřadu a vznikne tak jakési superministerevo, přes nějž poteče v příštích letech většina ze stovek miliard euro z fondů Evropské unie.

Kupodivu zůstává ministerstvo sportu, které je podle pohledu mnoha Poláků asi nejzbytečnějším úřadem polské vlády.

Ministr Sikorski kvůli tomu zrušil návštěvu Česka

Ministr zahraničí Polska Radoslaw Sikorski zrušil čtvrteční návštěvu ČR. Podle české diplomacie je to kvůli situaci ve Varšavě po změnách v polské vládě. Na dotaz to  uvedla mluvčí českého ministerstva zahraničí Johana Grohová. Do ČR přijede jen náměstkyně ministra Henryka Mościcka-Dendysová, kterou přijme její český protějšek Jiří Schneider.

Radosław Sikorski

Radosław Sikorski

Sikorski měl mimo jiné podepsat dohodu, podle níž si ČR a Polsko budou navzájem pomáhat s vydáváním víz v zahraničí. V plánu je, že polští konzulové zastoupí Čechy v arménském Jerevanu, kde sice české velvyslanectví je, ale není konzulární oddělení. Naopak Polákům budou Češi vydávat víza v mongolském Ulánbátaru.

Autoři:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat