30. června 2017 8:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pomníky Rudé armády jdou v Polsku do bývalého skladu raket SSSR

Pomník Rudé armády (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomník Rudé armády (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

VARŠAVA Pomníky na oslavu Rudé armády postavené v Polsku po roce 1945 budou přemístěny do bývalého podzemního skladu sovětských jaderných raket. Podle agentury AFP to oznámil polský Institut paměti národa (IPN).

Konzervativní nacionalistická vláda Právo a spravedlnost (PiS) minulý rok rozhodla o odstranění všech symbolů sovětské nadvlády v Polsku. IPN, který byl poté pověřen zbouráním více než 200 památníků vyjadřujících „vděčnost“ Moskvě, v pátek podepsal dohodu s Muzeem studené války v Podborsku na severozápadě Polska, že tyto monumenty převezme.

Na otázku proč volba padla na Podborsko, šéf IPB Jaroslaw Szarek odpověděl: „Protože v Podborsku byly po léta uskladněné jaderné rakety, které měly zničit demokratický svět.“ „Nemůžeme přistoupit na glorifikaci totalitního systému, jako byl systém sovětský, systém komunistický,“ dodal.

Ředitel podborského muzea Aleksander Ostasz je s budoucím přírůstkem exponátů spokojený. „Monumenty, které velebí sovětské vojáky, perfektně zapadají do historického vyprávění našeho zařízení,“ řekl.

Památníky budou podle ředitele vystavené naproti sovětským plánům globálního jaderného úderu na Západ. To návštěvníkům umožní spojit si památníky se srpem a kladivem budované po roce 1945 s plány totální války ze sedmdesátých let, dodal Ostasz.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz