4. srpna 2019 10:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pompeo je přesvědčen o možnosti vytvořit námořní koalici v Zálivu na ochranu dopravy

Americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo. | foto: AP Photo/Manuel Balce Ceneta

Sydney Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v neděli vyjádřil „pevné přesvědčení“, že Spojeným státům se podaří vytvořit námořní koalici v Perském zálivu navzdory vlažné reakci amerických spojenců v Evropě a v Asii. Ministr obrany Mark Esper, který Pompea doprovází při návštěvě Austrálie, zdůraznil, že USA se staví proti destabilizujícímu chování Číny v jihopacifické oblasti. Pompeo a Esper hovořili s novináři po svém setkání s australskými protějšky.

USA se snaží přesvědčit spojence o potřebě vytvořit koalici na ochranu lodní dopravy v Perském zálivu a reagovat tak na íránskou hrozbu. Vysocí američtí představitelé ale dnes v Sydney neuvedli žádné podrobnosti o tom, které země by byly ochotny se na koalici podílet.

Podle Pompea probíhá v dané věci mnoho rozhovorů a Esper novinářům řekl, že už dostal dobrou odpověď od spojenců a brzy se dají očekávat určitá oznámení. Australská strana žádné závazky neoznámila.

„Požadavek Spojených států je velmi závažný a velmi komplexní. Proto ho v současné době velmi vážně zvažujeme,“ řekla australská ministryně obrany Linda Reynoldsová. „Žádné rozhodnutí ještě nepadlo,“ citovala její prohlášení agentura Reuters. Ministryně řekla, že rozhodnutí bude vycházet z toho, co je v nejlepším zájmu Austrálie.

Esper před novináři v Sydney také ostře odmítl znepokojivý způsob agresivního, destabilizujícího chování Číny v jihopacifické oblasti, zejména v Jihočínském moři. „Jsme pevně přesvědčeni, že žádná země nemůže nebo by neměla dominovat v jihopacifické oblasti a spolupracujeme se svými spojenci a partnery při zajišťování naléhavých bezpečnostních potřeb tohoto regionu,“ řekl Esper.

ČTK

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.