6. května 2019 17:13, aktualizováno  17:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pompeo kritizoval ruské a čínské investice v Arktidě. Žádá větší transparentnost

Pompeo (vpravo) se ve Finsku setkal se ruským ministrem zahraničí Lavrovem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pompeo (vpravo) se ve Finsku setkal se ruským ministrem zahraničí Lavrovem... | foto: Reuters

Rovaniemi (Finsko) Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pondělí po příletu do finského města Rovaniemi na jednání Arktické rady vyjádřil znepokojení nad čínskými a ruskými investicemi v Arktidě a vyzval obě země, aby si v tomto regionu počínaly zodpovědně. Uvedla to agentura Reuters.

Pompeo upozornil, že aktivity Ruska, včetně plánů na nové lodní trasy vedoucí z Asie do severní Evropy podél ruského pobřeží, si zaslouží bližší prozkoumání. „Spojené státy a arktické národy vítají transparentní čínské investice, které odrážejí ekonomické zájmy, nikoli státně bezpečnostní ambice,“ řekl Pompeo v projevu.

Americký ministr dal podle agentury AFP najevo, že Spojené státy se stavějí proti „agresivním postojům“ Číny a Ruska v regionu bohatém na přírodní zdroje a ekonomické příležitosti.

„Region se stal oblastí globální moci a konkurence,“ řekl v projevu o americké politice v Arktidě. „Skutečnost, že Arktida je divoké místo, neznamená, že by se měla stát místem bezpráví,“ dodal.

Pompeo podle agentury DPA tak varoval Čínu před neoprávněnými nároky v Arktidě. Upozornil totiž, že Čína má v Arktické radě postavení pozorovatele, ale čínské hranice jsou od Arktidy vzdáleny 1500 kilometrů a tedy se podle ministra nemůže považovat za arktický stát.

Pompeo se má na jednání Arktické rady setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Očekává se zejména diskuse o Venezuele. Pompeo hodlá požádat Rusy, aby stáhli své síly z Venezuely.

Finové převzali předsednictví v Arktické radě v roce 2017 od USA a nyní je předají Islandu. Dalšími členy jsou Kanada, Rusko, Dánsko, Švédsko a Norsko.

ČTK
P. Balcar 23:35 6.5.2019
V. Novák A? 10:23 7.5.2019
P. Balcar A četl jste to? A pochopil jste to? 9:13 8.5.2019
V. Novák Ano.Ano.A? 15:17 8.5.2019
P. Balcar S čím máte problém? 15:43 8.5.2019