Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pomsta za Solejmáního. Konflikt mezi USA a Íránem může vést ke kybernetické válce

Iránský generál Solejmání zemřel po raketovém útoku ze strany Spojených států. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iránský generál Solejmání zemřel po raketovém útoku ze strany Spojených států. | foto: Reuters

Washington/Teherán Smrt íránského generála Solejmáního po útoku Spojenými státy šokovala celý svět. Zabití jedné z hlavních postav blízkovýchodní politiky zvýšilo již panující napětí mezi Washingtonem a Teheránem a zdůraznilo možnost přímého konfliktu mezi oběma státy. Ten se však nemusí vést zbraněmi, bojovým polem se totiž může stát i kyberprostor.

Tvrdá odveta. Tu Američanům po nočním útoku v Bagdádu slíbil íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Několik dní poté Írán zaútočil na síly pod americkým vedením v Iráku, na „nepřátelské“ letecké základny vypálil 16 balistických raket. Došlo ke zničení mnoha objektů, žádný Američan ale zabit nebyl.

Jak podotýká server The Conversation UK, pomsta se však může vést i na digitálním bojišti. Kybernetická válka by mohla mít mnohem závažnější důsledky, cílem by totiž nemusela být pouze armáda, výrazně by mohla zasáhnout i obchod a narušit ekonomiku Spojených států.

Transparenty z pohřbu íránského generála Kásema Solejmáního.
Fotografie automobilu se Sulejmanim po zásahu rakety.

Pokud by ke kybernetické válce mezi Spojenými státy a Íránem došlo, nejednalo by se o první podobný konflikt. V roce 2010 íránský jaderný program napadl počítačový virus Stuxnet, který zasáhl počítače zaměstnanců elektrárny Búšehr, cílem však podle izraelského listu Ha’arec měl být závod na obohacování uranu v Natanzu. K útoku se žádná země nepřiznala, neoficiálně je však považován za výsledek spolupráce Američanů a Izraelců.

Kybernetickým útokem se Američané oficiálně pomstili v červnu 2019, kdy došlo k sestřelení jejich dronu v Hormuzském průlivu íránskými revolučními gardami. Úder proti Íránu, schválený prezidentem Donaldem Trumpem, oslabil počítačové systémy, prostřednictvím nichž vojáci ze země na Blízkém východě kontrolují zařízení na odpalování raket a řízených střel.

Tehdy firmy zabývající se kybernetickou bezpečností varovaly před aktivitou hackerů pracujících pro íránskou vládu. Zaznamenali totiž rostoucí počet útoků proti vládním agenturám USA a ekonomické infrastruktuře. Vybrané cíle útočníci napadali takzvanými phishingovými e-maily, které obsahují škodlivé přílohy.

Budou chtít skutečnou krev, míní expert

Postupovali by však Íránci touto cestou i v případě odplaty za smrt generála Solejmáního? Američtí experti po zabití generála zaznamenali zvýšený nárůst kybernetických útoků na celostátní, federální i místní vládní stránky o 50 %, navíc se ukazuje i důmyslnost hackerů. Jak poukazuje v rozhovoru pro CNN Matthew Prince ze společnosti Cloudflare, útoky pocházejí z mnoha míst po celém světě, může se však jednat o krok maskující skutečný původ. Expert nevylučuje ani možnost, že napětí mezi Washingtonem a Íránem využili i útočníci nezainteresovaní do konfliktu mezi oběma zeměmi.

Philip Ingram, novinář s dlouholetými zkušenostmi z britské bezpečnostní informační služby, vidí možnou eskalaci spíše v tradiční formě. „Budou chtít skutečnou krev - Írán je hlavně více kyberneticky zranitelný než schopný,“ uvedl dle Forbesu. Možný vývoj situace vidí spíše ve zvýšené aktivitě teroristických organizací, například Al-Káidy nebo ISIS.

Kybernetickou válku vylučuje i Ian Thornton-Trump, člen organizace CompTIA. Podle jeho slov mohou Iráčané nadělat „mnoho hluku“, věří však, že nejsou tak hloupí. „Nechtějí bojovat se čtyřmi hlavními mocnostmi v regionu - Spojenými státy, Irákem, Saúdskou Arábií a Izraelem.“

Jak poukazuje novinářka Kate O’Flahertyová, situace okolo íránských hackerů může být i zkreslená. „Írán se často chlubí svými vlastními kybernetickými schopnostmi a zastrašuje tak své nepřátele,“ uvádí O’Flahertyová.

Kybernetický útok jako záminka

Server The Conversation UK upozorňuje také na možnosti kybernetického útoku jako impulzu k možnému fyzickému konfliktu mezi oběma stranami a připomíná izraelskou odplatu z května minulého roku mířenou na hackery hnutí Hamás. Izraelská armáda reagovala náletem na budovu v pásmu Gazy, odkud hackeři útočili.

Server poznamenává, že podobná reakce Američanů by se dala očekávat i v současné situaci. „Třebaže svět zatím neviděl vládu, která by zahájila útok na základě kybernetického útoku tak závažného, že by ho považovala za válečný akt, potenciál pro ně ale existuje. I když nebudou použity, jejich hrozba by mohla poskytnou důvod pro fyzické protiútoky s destruktivními výsledky v budoucích konfliktech,“ dodává web.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...