18. června 2012 10:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ponížená Royalová. Volby prohrála, Hollande řeší, co s ní dál udělá

Ségolene Royalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ségolene Royalová | foto: Reuters

PAŘÍŽ První dáma Francie Valérie Trierweilerová dosáhla svého. Expartnerka Francoise Hollanda Ségolene Royalová v parlamentních volbách neuspěla. Prezident z ní původně plánoval udělat předsedkyni Národního shromáždění a nejmocnější ženu v zemi. Pro Royalovou je tak nedělní neúspěch další ranou.

Royalová žila s Hollandem přes 30 let, mají čtyři děti. Před pěti lety kandidovala na prezidentku, tehdy prohrála s Nicolasem Sarkozym. Pak jí opustil Hollande, který začal žít s novinářkou Valérií a ze které se letos stala první dáma Francie. Po prohře v parlamentních volbách Royalová nebude ani poslankyní.

ČTĚTE TAKÉ:

Minulý týden přitom Trierweilerová vyvolala politickou bouři, když na Twitteru otevřeně podpořila protikandidáta Roaylové. Ta se domnívá, že ji vzkaz její sokyně mohl uškodit a na výsledku voleb se podepsat.

Valérie Trierweiler a Francois Hollande

Valérie Trierweilerová a Francois Hollande

"Rozhodně mi ten Tweet nepomohl, mírně řečeno," uvedla Royalová. Ocitovala i spisovatele Victora Huga, když dodala, že "zrádci budou za svou zradu nakonec vždy potrestáni." Nicméně vzápěti ujistila, že "její politický boj nekončí."

Trierweilerová podle francouzských médií vzkaz poslala, protože žárlí a chtěla předejít tomu, že po případném vítězství Royalové by se Hollande s expřítelkyní pravidelně stýkal.

Francouzský list Le Journal de Dimanche píše, že od zveřejnění Tweetu  Hollandovy děti s první dámou nemluví. Agentura Reuters k tomu podotýká, že Hollande se ocitl v trapné situaci, protože bude muset vyřešit, co s Royalovou udělá dál. Analytici se domnívají, že prezident musí potvrdit svou politickou autoritu, kterou po Tweetu partnerky poněkud ztratil.

Thomas Hollande, syn prezidenta a Royalové

Thomas Hollande, syn prezidenta a Royalové

Lidovky.cz, mtrMiluše Trefancová