Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Popírač holokaustu dostal tři roky

Svět

  14:35aktualizováno  20:15
VÍDEŇ - Ani uznání chyby před rakouským soudem neuchránilo britského historika-samouka Davida Irvinga před trestem. Soud složený z osmi porotců a tří soudců jej poslal za výroky z roku 1989 na tři roky do vězení.

Rakouští policisté sundávají před soudem Irvingovi pouta. foto: MARKUS LEODOLTER AFP

Od té doby na něj byl vydán zatykač, zadržen byl ale až loni. Porota se jednomyslně shodla na tom, že Irving je vinen podle rakouských zákonů a musí být potrestán vězením. V Rakousku je popírání holokaustu trestné a zákony umožňují odsoudit pachatele k odnětí svobody od jednoho do deseti let, výjimečně až ke 20 rokům.

Žádná ze stran sporu se bezprostředně po vynesení rozsudku oficiálně nevyjádřila, takže verdikt dosud nenabyl právní moci. Irvingův obhájce však oznámil, že podá nejen odvolání proti výši trestu, ale i stížnost, v níž bude požadovat, aby proces byl
označen za neplatný.

Výše trestu podle prvních reakcí překonala očekávání pozorovatelů, kteří podle agentury APA předpokládali, že soud bude shovívavější. Sám Irving vyslechl rozsudek podle svědků konsternován a zmohl se jen na prohlášení: "Jsem šokován, velmi
šokován."

Irving se dnes na úvod procesu ve Vídni označil za vinného ve smyslu obžaloby. Současně však zdůraznil, že v mezidobí "již změnil názor" a že uznává existenci plynových komor na vyvražďování lidí v Osvětimi.

Přiznaná vina se týkala především jeho mnohonásobně při různých příležitostech opakovaného tvrzení, že "v Osvětimi žádné plynové komory nebyly", a pokud tam nyní jsou, tak jsou falešné a byly tam dodělány po válce Poláky nebo "někým jiným".

Předseda senátu Peter Liebetreu však přiznání viny odmítl přijmout jako polehčující okolnost. Uvedl, že přiznání existence plynových komor je pouhým konstatováním skutečnosti a uznání viny neznělo upřímně, ale bylo pouhým účelovým manévrem s cílem dosáhnout mírnějšího rozsudku.

Kromě toho nemůže nic změnit na tom, co Irving tvrdil po celá desetiletí, řekl soudce.
Státní zástupce Michael Klackl se zaměřil na to, že se 67letý Irving "roky, ne-li desetiletí" vydává za studovaného historika, kterým ale není.

"Je všechno jiné než historik, je to ochotný falzifikátor dějin," zdůraznil žalobce. Podle Irvinga neexistovalo nacisty organizované masové vyvražďování a neexistovaly ani miliony obětí holokaustu. 

Irvingův obhájce Elmar Kresbach obžalobu relativizoval tím, že jeho mandant kritizovaná prohlášení učinil (poprvé) před 17 lety a navíc v zemích, kde popírání holokaustu není zločinem. Irving podle něj není "klasickým masovým demagogem", mnohdy se nevyjadřoval zdaleka tak jednoznačně, a je mnohými mnohokrát radikálně jen vykládán.

Historik-samouk byl zatčen loni v listopadu při běžné silniční kontrole na jedné rakouské dálnici na základě zatykače, který byl na něho vydán už v roce 1989.
Irving byl v minulosti již několikrát odsouzen, zejména v Británii a Německu. V loňském roce mu byl dokonce zakázán pobyt na Novém Zélandu, vstup mu zakazují i jiné země.

Sám se prohlašuje za "umírněného fašistu", obdiv sklízí od neonacistů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!