8. února 2018 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Populárnímu karnevalu v Riu chybějí peníze, hlavně amatérským skupinám

Všichni tanečníci se na karneval připravují jak po taneční, tak po vizuální... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Všichni tanečníci se na karneval připravují jak po taneční, tak po vizuální... | foto: ZDROJ: SPACEX.COMReuters

Rio de Janeiro Hudební skupiny nazývané blocos přitahují tisíce zvědavců na karnevalu v Riu de Janeiro svými pestrobarevnými průvody a živou muzikou. Ale těmto přehlídkám amatérské hudby chybějí peníze, píše agentura AFP.

Blocos, které často zakládají amatérští hudebníci a které nejsou v zahraničí tolik známé jako školy samby, se staly významnou součástí karnevalu v Riu, největšího svátku na světě před začátkem půstu.

Tyto hudební skupiny, jichž bude letos 473, následují za zvuků samby mohutné davy. Předpokládá se, že se letos uskuteční téměř 600 vystoupení. Některé blocos projdou ulicemi několikrát, a to ještě před pátečním zahájením karnevalu.

Každá z těchto skupin má silnou identitu, počínaje malými blocos a konče těmi velikými, jako je Cordao da Bola Preta, která by mohla v sobotu přilákat na 1,5 milionu účastníků slavností. Bloco Sargento Pimenta sází na písně Beatles okořeněné brazilskou omáčkou. Jiné skupiny jsou určeny pro děti. Jedna dokonce vystoupí s různě vystrojenými psy.

Ačkoliv je karneval proslavený krásnými a mladými ženami, účastní se ho všechny...
Karneval v Riu ani letos neztrácí na svém kouzle.

„Většina blocos se zrodila ze setkání mezi přáteli,“ vysvětluje Tiago Rodrigues, člen Orquestra Voadora (létající orchestr), jenž vznikl v roce 2009 a jehož vystoupení již přilákalo přes 100 tisíc osob.

„Bylo nás 15 amatérských hudebníků, vystupovali jsme v několika průvodech a rozhodli jsme se vytvořit skupinu,“ říká Tiago Rodrigues.

Jejich zkoušky přímo na ulici měly takový úspěch, že Orquestra Voadora bude moci uspořádat několik koncertů ještě před prvním vystoupením na karnevalu. „V roce 2013 jsme zahájili kurzy, abychom naučili hrát další hudebníky,“ uvádí Tiago Rodrigues.

„S tím, jak v posledních 15 letech vznikaly nové blocos, objevovaly se nové tendence a pouliční karneval v Riu prošel obnovou,“ vysvětluje kulturní producent Rodrigo Rezende.

Placení z vlastní kapsy?

Jak však roste úspěšnost tohoto karnevalu, rostou i náklady: je třeba ozvučení či nasazení soukromých bezpečnostních agentů zajišťujících zdárný průběh. Aby mohly blocos financovat své průvody, pořádají mimo karnevalové období koncerty a hledají soukromé sponzory.

Bloco Quizomba, založený v roce 2001, vytvořilo pět přátel, kteří si otevřeli školu bicích nástrojů, která jim vynáší. Přilákala již téměř 2000 žáků.

Některé roky jsou šťastnější než jiné. Když Orquestra Voadora vystupuje, stojí ji to asi 70 tisíc realů (zhruba 420 tisícKč). „Loni se nám poprvé podařilo, že jsme nemuseli nic platit z vlastní kapsy,“ říká Tiago.

Aby se skupině lépe vyjednávalo se sponzory, spojila se s dalšími sedmi blocos. „Dokázali jsme získat nějakou tu podporu, ale zajistit náklady na produkci je velmi složité,“ říká Igor Conde, šéf školy bicích nástrojů skupiny Terreirada.

Na rozdíl od škol samby na karnevalu nedostávají blocos žádnou přímou podporu.

Rio letos počítá se ziskem zhruba 21 miliard korun

Pro Rio de Janeiro je příliv návštěvníků v souvislosti s festivalem nebeskou manou. Letos počítá se ziskem ve výši 3,5 miliardy realů (asi 21 miliard korun), zatímco loni to bylo „jen“ tři miliardy realů (asi 18 miliard Kč).

Podle městského úřadu pro turistiku se letos očekává 6,5 milionu návštěvníků, tedy zhruba tolik, kolik má Rio obyvatel. Radnice vynaloží 16 milionů realů (96 milionů Kč) na zajištění bezpečnosti a hygieny.

Zákon zakazuje radnici dávat peníze přímo organizátorům karnevalu, říká ředitel agentury Riotur Rodrigo Paiva. Ani obrovský Cordao de Bola Preta není ušetřen finančních těžkostí. „Pořádáme akce po celý rok, abychom zaplatili naše zaměstnance a udrželi si své sídlo, ale na karneval nezbývají peníze,“ říká jeho prezident Pedro Ernesto. „Bez sponzora jsme v úzkých,“ dodává.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?