Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Porošenko: V Donbasu operuje 2100 ruských vojáků, dalších 90 tisíc čeká za hranicemi

Ukrajinský prezident Petro Porošenko mluví k vojákům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský prezident Petro Porošenko mluví k vojákům | foto: Reuters

New York/Moskva Na východě Ukrajiny operuje na území ovládaném separatisty 2100 aktivních příslušníků ruské armády a 35 000 ozbrojených proruských vzbouřenců. Na schůzi Valného shromáždění OSN věnované situaci na Ukrajině to ve středu řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podél ukrajinsko-ruských hranic podle něj udržuje Moskva ozbrojené jednotky v počtu víc než 87 000 mužů.

„Ukrajina žije po dobu pěti let v podmínkách nejdelšího konfliktu v moderní evropské historii,“ upozornil podle agentury Unian ukrajinský prezident. Rusko se podle něj chystá k vojenskému úderu, rozsáhlá válka už není nereálnou perspektivou. „Ruská vojska rozmístěná na hranicích jsou útočnou armádní formací,“ konstatoval.

Z přípravy agresivních vojenských plánů naopak v úterý obvinilo Rusko ukrajinské vedení. Ministerstvo zahraničí v Moskvě vydalo prohlášení, podle něhož se Kyjev v další válce, kterou prý každou chvíli vyvolá na Donbasu, nebude štítit žádných obětí. „Západní kurátoři“ by podle Moskvy měli ukrajinské vedení pacifikovat, aby se nepustilo do dalších válečných dobrodružství.

Porošenko ve středu v New Yorku řekl, že světové společenství musí zajistit všestranný monitoring ukrajinsko-ruské hranice, protože „agresor se nejvíce bojí transparentnosti, veřejné pozornosti a informovanosti světa o jeho plánech“.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se státní zástavou.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se státní zástavou.

Ukrajinský prezident poukázal na pokračující militarizaci okupovaného Krymského poloostrova. Rusko na Krymu rozmístilo 32 500 vojáků, 88 dělostřeleckých a 52 protivzdušných baterií, přes 370 obrněnců, 113 bojových letounů a 62 vrtulníků, řekl Porošenko. V krymských přístavech kotví šest ruských bojových plavidel a šest ponorek vyzbrojených raketami s plochou dráhou letu Kalibr. Vyloučit podle ukrajinského prezidenta nelze ani rozmístění jaderných zbraní.

V Moskvě ve středu o hlavních úkolech Ruska v oblasti zahraniční politiky promluvil v poselství parlamentu prezident Vladimir Putin. Někteří komentátoři v této souvislosti upozorňují, že o vztazích s Ukrajinou ani o situaci v Donbasu se kremelský šéf slovem nezmínil.

S komentářem k situaci na Ukrajině ve středu naopak oslovil své bývalé spoluobčany exprezident Viktor Janukovyč, pobývající od převratu z roku 2014 v ruském exilu. Jeho nástupce Porošenko prý „celých pět let lhal o brzkém míru, o ekonomice a o budoucnosti země“.

Nynější státní moc podle svrženého prezidenta udělá všechno, aby se udržela u moci - bude lhát a podplácet, uchýlí se k násilí. „Její konec ale bude neslavný - lidový ukrajinský tribunál i (mezinárodní trestní) tribunál v Haagu uvedou všechno na pravou míru,“ předpověděl Janukovyč.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!