Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Poslanec přirovnal Pötteringa k Hitlerovi

Svět

  20:03
BRUSEL - Vzájemnými urážkami se dnes častovali nejen čeští politici, ale i ti z Bruselu. Konzervativní britský europoslanec Daniel Hannan přirovnal předsedu evropského parlamentu Hanse-Gerta Pötteringa k Hitlerovi. Reagoval tak na nový jednací řád, který zvyšuje pravomoci šéfa parlamentu.

Předseda Evropského parlamentu Hans Gerd Pöttering. foto: FREDERICK FLORINAFP

Incident se odehrál při hlasování o změně jednacího řádu. Hannan vystoupil a přirovnal návrh, který posiluje pravomoci předsedy parlamentu, ke jmenování Hitlera říšským kancléřem v roce 1933. Že britský poslanec poněkud "přepískl" se ukázalo prakticky ihned, protože šéf Hannanovy frakce Joseph Daul okamžitě prohlásil, že se postará o jeho vyloučení.

Hannanovo jednání vyvolalo pobouření napříč Evropským parlamentem, nejvíc však u socialistů. Šéf socialistické frakce Martin Schulz dokonce vyzval předsedu britských konzervativců Davida Camerona, aby rovněž uvažoval o Hannanově vyloučení.
"Přirovnáním jednání předsedy Evropského parlamentu k aktu, který dal neomezenou moc Hitlerovi, Hannan zneuctil památku obětí nacistického režimu," řekl europoslanec a zároveň šéf britských labouristů v EP Garey Titley.

V minulosti došlo i na pěstní souboj

Přirovnání, která čerpají z éry nacismu či fašismu, jsou v Evropském parlamentu ojedinělá, ale rozhodně nejde o první incident. O pozdvižení se v roce 2003 postaral tehdejší italský premiér Silvio Berlusconi, když současnému šéfovi socialistů v EP Schulzovi nabídl roli kápa v připravovaném italském filmu o nacistických koncentračních táborech. Schulz si přitom tuto urážku vysloužil za zdánlivě nevinnou poznámku o Berlusconiho problémech s justicí.

S nacismem či fašismem má řada poslanců ovšem leccos společného. V poslaneckých lavicích mimo jiné sedí vnučka italského diktátora Benita Mussoliniho Alessandra Mussoliniová. Sama byla členkou nedávno zaniklé poslanecké extremistické frakce Identita, tradice a suverenita, v jejímž čele stál Bruno Gollnisch z francouzské Národní fronty. Toho loni soud odsoudil ke třem měsícům ve vězení za popírání holokaustu.

Sídlo parlamentu ve Štrasburku zase pamatuje nefalšovanou poslaneckou bitku, která se odehrála před třemi lety při výstavě pořádané poslanci ultrakatolické Ligy polských rodin. Socialistické europoslankyně tehdy rozlítila fotografie lidského embrya, která byla umístěna vedle fotky dítěte z koncentračního tábora za druhé světové války. V následné strkanici, kdy se poslankyně snažily jeden z obrazů sundat, padlo několik ran pěstí.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...