Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Povodně v Polsku jsou nejhorší za 130 let. Zemřelo už 15 lidí

Svět

  10:26aktualizováno  22:19
VARŠAVA - Polsko sužují nejhorší povodně od roku 1884. Zemřelo už 15 lidí. Situace nedaleko Plocka ležícího na severozápad od Varšavy, kde rozvodněná Visla v neděli protrhla ochranné hráze, je nadále vážná.

Polsko postihly největší záplavy za 130 let. foto: Reuters

Voda do nedělní půlnoci zalila 18 z 25 obcí a usedlostí v ohrožené oblasti, pod vodou je 8000 hektarů půdy, informoval vojvoda regionu Mazovsko Jacek Kozlowski. Povodně mohou opozdit výstavbu dálnic včetně té, jež spojí jih Polska s českou hranicí.

Záplavy v Polsku

Z obce Świniary a jejího okolí, kde se v neděli val protrhl, záchranáři nadále evakuují okolo 4000 obyvatel a na 5000 hospodářských zvířat. Pokud by se naplnily nejčernější scénáře, své domovy by muselo opustit až 10.000 lidí. "Nejsou organizační nebo logistické problémy s evakuací, máme problém s tím, že se lidé nechtějí evakuovat," řekl Kozlowski.

Japonský astronaut Soichi Noguchi nafotil povodně v Polsku z vesmíru.

Povodně v Polsku jsou vidět i z vesmíru.

ČTĚTE TAKÉ: Rozvodněná Visla protrhla val u polského Plocka. Situace je vážná

Poničenou protipovodňovou hráz u Świniar, asi 100 kilometrů od Varšavy, se dnes pokusí opravit vojáci z vrtulníků, použijí k tomu betonové desky. Voda nejdříve prorazila val na 50metrovém úseku, který se později rozšířil na 200 metrů. Otvorem proudilo asi 800 kubických metrů vody za vteřinu. Aby se před velkou vodou podařilo zachránit další vesnice, odstřelují záchranáři jednu z protipovodňových hrází.

Świniary a obec Wilków v Lublinském vojvodství, kterou před víkendem prakticky celou zalila Visla, dnes ministr vnitra Jerzy Miller označil za dvě místa, kde je situace nejvážnější. Ve Wilkowě povodeň zalila i místní hřbitov, ve vodě plavou uhynulá zvířata.

Dále na sever Visla ohrožuje Toruň a Bydhošť. V Toruni jsou pod vodou silnice a promenády vedoucí kolem řeky. Úřady vzkazují motoristům, aby přes Toruň nejezdili, pokud to není nutné. V Bydhošti se z břehů vylévá řeka Brda. Ta nedaleko tohoto města ústí do Visly, která je v těchto dnech ale přeplněná a není schopna pojímat další vodu.


Polsko postihly největší záplavy za 130 let.

"Situace na Visle je výrazně vážnější, než se čekalo," řekl dnes na tiskové konferenci ministr vnitra Jerzy Miller. Povodňová vlna na této řece je velmi dlouhá a hladina se drží na velmi vysoké úrovni až šest dnů. Na některých místech proto podle Millera nelze opravovat poškozené protipovodňové valy a odčerpávat vodu ze zalitých míst za nimi. Ministr dodal, že vážná je i situace na řece Wartě, na níž leží například Poznaň.

Ve Varšavě, jejíž ulice i normálně patří k nejvíce ucpaným v Evropě, je dnes dopravní situace ještě horší. Od dnešní půlnoci je zavřena jedna z hrází kolem Visly, po níž vede severojižní magistrála. Denně tu v běžný den projedou desítky tisíc aut. Právě otřesy způsobené hustou dopravou by protipovodňový val nasáklý vodou mohly ohrozit.

Polsko postihly největší záplavy za 130 let.

Polské ředitelství silnic a dálnic (GDDKiA) odhaduje, že záplavy na jím spravovaných komunikacích způsobily škody kolem 800 milionů zlotých (skoro pět miliard korun). Zpoždění od třech do šesti měsíců může nabrat stavba dálnice A1 v úseku od Katovic do Gorzyczek na hranici s Českem, řekl ČTK mluvčí GDDKiA Marcin Hadaj. "Není ale velmi pravděpodobné, že úsek dálnice nebude hotový do Eura 2012," dodal. Fotbalové mistrovství Evropy ve fotbale Polsko pořádá spolu s Ukrajinou od začátku června do začátku července roku 2012. Později než plánováno budou podle Hadaje zřejmě hotové i některé části dálnice A4 mezi Krakovem a Tarnowem.

Škody, jež záplavy v Polsku způsobily, se mohou pohybovat kolem deseti miliard zlotých (téměř 62,5 miliardy korun).

Polsko postihly největší záplavy za 130 let.

Vážná situace i v Německu
Východoněmecký region Lužice u polských a českých hranic, ale také východ a sever Německa bičovaly bouřky. Mühlbergem nedaleko Lipska se podle agentury DPA přehnalo tornádo, které z asi 20 domů strhlo střechy, poškozen byl i místní kostel. Vítr vyvracel stromy na automobily i na domy; uzavřen musel být místní most přes Labe.

Kvůli zatím nesjízdným příjezdovým silnicím se do postižené lokality jen obtížně prodíraly zásahové síly a hasiči. Město se na čas ocitlo bez dodávek proudu.

Povodňová vlna z Polska spolkovou zemi Braniborsko zasáhla jen okrajově. Na horním toku Odry dnes byl vyhlášen nejnižší první stupeň povodňové pohotovosti. Ve středu by mělo být dosaženo druhého stupně u Frankfurtu nad Odrou. Kulminace řek by měla v Braniborsku nastat koncem týdne a hladiny se asi zvednou na několik dní nad směrové hodnoty pro vyhlášení třetího, tedy druhého nejvyššího stupně povodňové aktivity.

V centru Wittenbergu proslaveném působením reformátora Martina Luthera se zřejmě kvůli poryvům větru večer zřítilo lešení a zranilo čtyři švýcarské turisty, z toho tři vážně.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat