Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Povolební Chorvatsko zřejmě čeká změny vlády

Svět

  19:44aktualizováno  20:26
ZÁHŘEB - Chorvatsko asi čeká změna vlády. Podle odhadů výsledků parlamentních voleb v nich zvítězilo opoziční sdružení stran levého středu Kukuriku. Strana dosavadní premiérky Jadranky Kosorové získala ve srovnání s Kukuriku poloviční počet hlasů.

Chorvatsko po dnešních parlamentních volbách nejspíš čeká změna vlády. foto: ČTK

SLOVINSKÉ VOLBY:

Rusko a Chorvatsko nejsou jediné země, kde se v neděli volilo. K předčasným volbám  šli Slovinci poprvé v novodobé historii své země. Důvodem k tomu byl zářijový pád vlády levicového premiéra Boruta Pahora, která nepřežila hlasování o důvěře kvůli kontroverznímu návrhu důchodové reformy.

Podle dosavadních odhadů těsně vede středo-levicová strana Pozitivní Slovinsko starosty Lublaně Jankoviče. Předvolební průzkumy přitom předpovídaly poměrně jasné vítězství nyní opoziční Slovinské demokratické strany (SDS) bývalého premiéra Janeze Janši.

Kukuriku získalo kolem 44,5 procenta hlasů, vládnoucí Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které bylo u moci osm let, jen asi 22 procent hlasů, uvedla chorvatská veřejnoprávní televize. Vítězné uskupení má šanci ve 151členném parlamentu obsadit 83 křesel.

Ve sdružení Kukuriku se spojily tři strany - sociální demokraté (SDP), Istrijské demokratické shromáždění (IDS) a Chorvatská strana důchodců (HSU). Kandidátem na premiéra je předseda SDP Zoran Milanović, bývalý diplomat. Sdružení Kukuriku (česky Kykyryký) nese název podle restaurace, kde se jeho členové dohodli na volební spolupráci.

Podle analytiků největší vliv na volby mělo znechucení Chorvatů korupčními skandály spojenými se stranou premiérky Kosorové. Jejímu kabinetu nepomohlo ani to, že při kampani zdůrazňoval své zásluhy o brzký vstup země do Evropské unie. Záhřeb má příští týden na summitu v Bruselu podepsat přístupovou smlouvu s EU. Jejím osmadvacátým členem se má stát 1. července 2013.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!