11. března 2012 13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za zkázu hradu mohou děti s cigaretou

Na Slovensku hoří středověký hrad Krásna Hôrka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Slovensku hoří středověký hrad Krásna Hôrka | foto: sme.sk

BRATISLAVA Sobotní ničivý požár slovenského středověkého hradu Krásna Horka mají nejspíš na svědomí dvě děti - chlapci ve věku 11 a 12 let. Policie je ale zatím neobvinila, protože jsou nezletilí, informovala slovenská média.

Slovenské národní muzeum, které hrad spravuje, dnes sdělilo, že se podařilo zachránit 90 procent vzácných exponátů, i když při požáru shořely všechny střechy.

Více o požáru hradu Krásna Horka čtěte ZDE:

"Zatím nebylo vzneseno obvinění, protože je dost pravděpodobné, že jde o osoby, které z hlediska věku nejsou trestně odpovědné. Jde o nezletilé osoby," uvedl slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic.

Za požár může cigareta

Požár vypukl v sobotu v časném odpoledni a několik hodin ho likvidovaly desítky hasičů. Oheň podle nich přeskočil na dřevěnou šindelovou střechu hradu při vypalování trávy v okolí stavby. Policie ale uvedla, že za požár nejspíš může neopatrně zapálená cigareta.

Podle košické policejní mluvčí Jany Mésarové, kterou cituje server aktuálne.sk, se tráva vznítila ve chvíli, kdy si dva chlapci pokoušeli zapálit cigaretu. Plameny se pak dostaly až k samotnému hradu. Vyšetřovatel podle ní už zahájil stíhání pro obecné ohrožení.

Většina sbírek zůstala nepoškozena

Slovenské národní muzeum na svém facebookovém profilu uvedlo, že valnou většinu sbírek oheň nepoškodil. "Před požárem na hradě Krásna Horka se podařilo zachránit 90 procent vzácných sbírek. Úplně shořela celá střecha na hradě, nová expozice v gotickém paláci a zvonice. Tři zvony se roztavily," napsali zástupci muzea.

Východoslovenský hrad Krásná Horka nad obcí Krásnohorské Podhradie nedaleko Rožňavy patří k nejzachovalejším gotickým památkám v zemi. Až do nynějška sloužil z velké části jako muzeum - byly v něm umístěny například sbírky historických zbraní a výstroje.

Lidovky.cz, ČTK