7. června 2018 19:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Požár u odstavené jaderné elektrárny Černobyl je uhašen, radiace prý nestoupla

Požár lesa u černobylské jaderné elektrárny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár lesa u černobylské jaderné elektrárny. | foto: Reuters

KYJEV Velký lesní požár, který v úterý vypukl v ochranné zóně kolem odstavené jaderné elektrárny Černobyl na severu Ukrajiny je uhašen. Podle agentury Ukrinform to ve čtvrtek oznámil ukrajinský úřad pro mimořádné situace. Ujistil přitom, že nebyla zaznamenána žádná zvýšená radiace.

„Požár v lesním masivu v ochranné zóně byl v 17:50 (16:50 SELČ) zlikvidován. Do hašení bylo nasazeno 25 kusů techniky a 138 lidí. Letadla služby pro mimořádné situace provedla od začátku zásahu 69 hasicích letů (při kterých svrhla 318 tun vody),“ citoval Ukrinform z dnešního oficiálního prohlášení.

Úřad zároveň uvedl, že radiační pozadí v Kyjevě, ve městě Černobyl a v průmyslové zóně černobylské jaderné elektrárny je v rámci stanovených norem.

Požár podle úřadů vypukl v úterý v 10:10 místního času, když se vznítila suchá tráva. Oheň se pak rozšířil do lesa. Ve středu večer služba pro mimořádné situace informovala, že se požár podařilo lokalizovat na ploše dvou hektarů.

Požár lesa u černobylské jaderné elektrárny.
Požár lesa u černobylské jaderné elektrárny.

Celkem plameny sežehly lesní porost na prostoru dvanácti hektarů.

Požáry v okolí Černobylu nejsou nijak výjimečnou událostí. V roce 2015 oheň zachvátil 1500 hektarů. V tehdejším suchém a horkém létě zaznamenali hasiči v okolí Černobylu desítky požárů, avšak méně rozsáhlých. Ani tehdy podle úřadů radiace nestoupla.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!