Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Požár v Kalifornii má nejméně jedenáct obětí. Oheň ohrožuje i domy celebrit

Svět

  7:49aktualizováno  12:38
SAN FRANCISCO/LOS ANGELES - Lesní požáry v Kalifornii zdevastovaly město Paradise severozápadně od San Francisca a připravily o život nejméně jedenáct lidí. Devět obětí si oheň vyžádal právě v Paradise, další dvě v Malibu. Na západ od Los Angeles donutily požáry k evakuaci desetitisíce lidí včetně řady celebrit a zničily známá místa natáčení filmů a seriálů. Před ohněm v pátek prchaly i hvězda televizních reality show Kim Kardashianová Westová, zpěvačka Lady Gaga, herečka Alyssa Milanová nebo režisér Guillermo del Toro.

Muži v Malibu došla voda, a tak na svůj hořící dům hází hlínu. foto: Reuters

Sanfranciské policii bylo nahlášeno také 35 pohřešovaných osob, napsala agentura AP. Požár nazvaný Camp fire už podle úřadů zničil přes 6500 budov a zabírá plochu 364 kilometrů čtverečných. Pod kontrolou je zatím jen z pěti procent.

V Kalifornii nekontrolovaně zuří tři obří požáry. Probíhají povinné evakuace 157 tisíc lidí i z měst Malibu a Paradise

Paradise bylo kvůli požáru kompletně evakuováno. Podle svědků plameny postupovaly na město s přibližně 30 tisíc obyvateli tak rychle, že proti nim hasiči vůbec nic nezmohli a snažili se proto jen pomoci lidem do bezpečí. Devíti lidem se uprchnout nepodařilo. Některá těla byla nalezena v autech, pouze jedna oběť zahynula ve svém domě.

Kalifornské úřady informovaly, že požár na severu státu zničil 6453 domovů a dalších 260 komerčních staveb. Jde tak prý o nejničivější požár v Kalifornii od počátku vedení statistik. „Dá se říct, že komunita v Paradise je zničená. Taková je to devastace,“ popsal situaci Scott McLean z kalifornského úřadu pro správu lesů a boj proti požárům.

Příčina požáru zatím není známa

Co živel vyvolalo zatím stanoveno nebylo. Dodavatel elektřiny Pacific Gas & Electric Company nicméně informoval úřady, že asi čtvrt hodiny před čtvrtečním vypuknutím požáru zaznamenala poruchu na jednom ze svých vedení nedaleko Paradise. Později prý objevila poškození na jednom ze sloupů u města.

Hasiči bojují s ohněm v Malibu.
Matka se synem prchají ze svého domu v Malibu ohroženého požárem.

Proti plamenům na severu Kalifornie podle posledního hlášení lesní správy bojuje přes 3200 hasičů, přičemž tři dosud v akci utrpěli zranění. Nasazeno je 23 vrtulníků a také několik hasičských letounů, které byly povolány z celého státu. Americký prezident Donald Trump vydal krizové prohlášení, kterým uvolnil federální prostředky pro okres Butte, jakož i okresy Ventura a Los Angeles, které rovněž bojují s požáry.

Camp fire je zatím pod kontrolou jen z pěti procent a úřady aktuálně odhadují, že hrozba bude zcela zažehnána až na konci měsíce. V pátek se oheň šířil směrem na sever a také na západ k městu Chico s 90 tisíci obyvateli. Před ním se hasičům postup živlu podařilo zastavit, avšak části obyvatel už úřady nařídily evakuaci, neboť plameny sahají až k východnímu okraji města.

Lady Gaga čeká, zda její dům zachvátí plameny

Dva požáry nedaleko Los Angeles zatím z neznámých důvodů vzplanuly ve čtvrtek a během následující noci v důsledku silného větru výrazně narostly. Zatímco požár Hill fire se v pátek uklidnil poté, co spálil území o ploše asi 25 kilometrů čtverečných, Woolsey fire dále sílil a podle posledních údajů zabírá plochu přes 140 kilometrů čtverečných.

Úřady na jihu Kalifornie nařídily evakuaci 250 tisícům osobám včetně všech asi 12 tisíc obyvatel pobřežního Malibu, které je bydlištěm mnoha amerických celebrit. Herečka Milanová na Twitter napsala, že její dům je „v nebezpečí“, avšak její děti a pět koňů se podařilo evakuovat. Kardashianová prý slyšela, že plameny zasáhly pozemek její rodiny v nedalekém Hidden Hills.

Svou rezidenci v Malibu v pátek opustila i Lady Gaga. „Sedím tady s mnohými z vás a přemýšlím, jestli můj dům zachvátí plameny,“ napsala později na twitter, přičemž poděkovala hasičům, policii a dalším krizovým pracovníkům. „Bojím se o svůj dům, ale nemůžu nic dělat. Domy mých přátel shořely,“ zkonstatovala zpěvačka Cher, která má prý dům v Malibu od roku 1972.

V nebezpečí je i Thousand Oaks, kde se střílelo

Požár poháněný silným větrem podle AP zničil dům režiséra filmu Doctor Strange Scotta Derricksona. Ušetřen nebyl ani známý filmařský areál Paramount Ranch ležící severně od Malibu, který nedávno používali například tvůrci seriálu Westworld televize HBO. Celkem už v okolí Los Angeles shořelo přes 150 domů. Podle šéfa místních hasičů Daryla Osbyho se vítr uklidňuje a vrátit se má až v neděli, čehož by mohli hasiči využít ke zkrocení plamenů.

Povinné evakuaci podléhaly také tři čtvrtiny Thousand Oaks, které se podle AP v pátek ocitlo v obležení plamenů blížících se k městu ze dvou stran. Starosta Andy Fox uvedl, že výzvy k opuštění domovů se jistě týkají i lidí, kterých se dotkla středeční střelba v podniku Borderline Bar & Grill.

„Uběhlo jen několik hodin a už zde v Thousand Oaks řešíme další krizi,“ řekl starosta města, které prý bylo do tohoto týdne považováno za jedno z nejbezpečnějších ve Spojených státech. Mezi středeční tragédií a současnou výzvou však vidí Fox jasný rozdíl. „Ty životy už nikdo nevrátí. Dnes se bavíme o vážném požáru, ale díkybohu jsme zatím nikoho neztratili. A jakkoli to může být obtížné, domy se dají postavit znovu, majetky lze znovu nashromáždit,“ řekl.

Autor: