22. února 2017 10:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zaplaťte 51 eur. Pozůstalí obětí útoku v Berlíně dostali účet za ohledání mrtvol

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Reuters

BERLÍN Pozůstalí po obětech předvánočního útoku v Berlíně se dočkali nepříjemného překvapení, když jim přišel účet na 51 eur (1380 korun) za ohledání mrtvol. Nemocnice Charité, která je rozeslala, se ze pochybení omluvila až s několikatýdenním zpožděním, uvedl deník Tagesspiegel.

Při útoku kamionem na vánoční trh v západní části Berlína zabil 19. prosince atentátník 12 osob včetně jedné Češky. Další desítky lidí zranil.

Pozůstalým obětí přišla již brzy po útoku pošta. Nešlo však o vyjádření soustrasti ze strany města, jak se někteří domnívali, ale o účet za ohledání těl jejich blízkých. Někteří z nich přitom účet s výzvou k zaplacení do určitého data obdrželi ještě před Vánoci.

Omluva od nemocnice dorazila v dalším dopise o tři týdny později. „Jde o politováníhodnou administrativní chybu, která souvisí s výjimečnými okolnostmi hrozného útoku,“ uvedla nemocnice, podle níž samozřejmě pozůstalí nic platit nemusí.

S velkým zpožděním přišla pozůstalým i zraněným také kondolence primátora Berlína Michaela Müllera (SPD), který ji rozeslal až dva měsíce po útoku. Müller to zdůvodnil tím, že chtěl nechat uplynout nějaký čas.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz